Zamknij

„Introducing, Selma Blair”: wstrząsający film o słynnej aktorce – zwiastun i mini-recenzja [WIDEO]

16.08.2021 16:17
Introducing, Selma Blair - kadr z filmu
fot. materiały prasowe SXSW

„Introducing, Selma Blair” to piorunujący film dokumentalny, opowiadający o amerykańskiej aktorce Selmie Blair oraz o tym, jak zmieniło się jej życie po otrzymaniu diagnozy groźnej choroby – stwardnienia rozsianego. W sieci pojawił się pierwszy zwiastun. Kiedy premiera?

„Introducing, Selma Blair” to niezwykle intymna produkcja dokumentalna, przyglądająca się życiu aktorki Selmy Blair po tym, jak otrzymała diagnozę – ma stwardnienie rozsiane. Aktorka pozwoliła reżyserce filmowej Rachel Fleit podzielić się swoją historię, w której opowiada i pokazuje, jak bardzo zmieniło się jej życie w ostatnich latach, i jak działa przeciw dalszemu rozwojowi choroby. 

Tym, co najbardziej porusza, przejmuje i przyciąga w filmie Fleit jest fakt, jak bardzo ludzki i bliski człowiekowi jest to film. Selma Blair, aktorka najlepiej znana z ról w takich produkcjach jak „Legalna blondynka”, „Hellboy”, „Szkoła uwodzenia”, jawi się tu jako osoba pełna humoru, wigoru i siły ducha, która nawet w obliczu ciężkiej choroby nie traci energii i dobrego samopoczucia. To niezwykle ważne dla jej terapii i przeciwdziałaniu skutkom choroby.

Film zadebiutował podczas tegorocznego festiwalu filmowego South By SouthWest (SXSW), gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury za Niezwykłą Intymność w Prowadzeniu Historii.

„Intoducing, Selma Blair” – zwiastun

Teraz w sieci pojawił się pierwszy pełnoprawny zwiastun produkcji. Materiał prezentuje się następująco:

„Introducing, Selma Blair” – mini-recenzja 

Film miał swoją premierę podczas SXSW 2021, które w tym roku posiadało także edycję online. Właśnie podczas tej imprezy mieliśmy szansę obejrzeć film. Po premierze w następujących słowach opisaliśmy produkcję:

„Film stanowi zapis codzienności aktorki, podany bez lukru i upiększeń, w niezwykle bliski i wiarygodny sposób. Efektem jest produkcja, wywołująca szczere reakcje widza i przybliżająca codzienność walki z groźną chorobą. Tym, co jest jednak niezwykłe w projekcie Fleit, to fakt jak bardzo ludzki i empatyczny jest to obraz. Z ekranu bije pewien rodzaj ciepła, bliskości i hartu ducha, który zaraża widza specyficzną energią”.

Tym, co w szczególności porusza też w filmie to jego wymiar niemal edukacyjny – aktorka wraz z reżyserką nie ukrywają żadnych momentów terapii przed widzem i pokazują kulisy nawet najbardziej przejmujących momentów. Produkcja staje się więc czymś w rodzaju przewodnika i sposobem na oswojenie się z procedurami i kolejnymi krokami, które czekają kogoś, kto usłyszał podobną diagnozę. „Introducing, Selma Blair” pokazuje czym należy się liczyć i jak wygląda terapia przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się efektów choroby. W ten sposób film, poza byciem intymnym portretem konkretnej jednostki, staje się także opowieścią pokrzepiającą, mogącą dawać siłę i nadzieję innym. Małe wielkie Kino.

„Introducing, Selma Blair” – kiedy premiera? 

Amerykańska premiera filmu w kinach ma odbyć się już 15 października. Kilka dni później – 21 października –film ma zawitać także na platformę streamingową Discovery+. Jako, że film dystrybuowany jest przez Discovery, istnieje szansa, że w najbliższych tygodniach/miesiącach, film zawita także na polskie ekrany. Zdecydowanie wart jest uwagi, więc isnieje szansa, że polski dystrybutor, bądź festiwal filmowy, zainteresuje się tym tytułem.

Czytaj także:  "Cruella 2": Emma Stone powróci w drugiej części spin-offu "101 dalmatyńczyków"

RadioZET.pl/PAP/YouTube/materiały prasowe SXSW 2021