Zamknij

Jacek Czyż nie żyje. Kultowy lektor filmów Disneya zmarł w wieku 67 lat

24.07.2020 13:08
Jacek Czyż nie żyje
fot. TRICOLORS/East News

Jacek Czyż nie żyje. Aktor dubbingowy znany z pokładania głosu postaciom Disneya zmarł po długiej chorobie. Informację o śmierci przekazał syn aktora, Aleksander Orsztynowicz-Czyż. 

Jacek Czyż nie żyje

Jacek Czyż zmarł po długich zmaganiach z chorobą. Informacja o śmierci aktora pojawiła się rano, 24 lipca, na profilu jego syna. 

Drodzy, dziś odszedł mój Tata. Będzie nam go brakować najbardziej, ale wiem, że jest Mu teraz spokojniej i śpiewa "ojejku jejku" w najlepszym możliwym składzie. Kocham Cię, Czyżu seniorze - napisał Aleksander Orsztynowicz-Czyż

Jacek Czyż zaledwie pięć dni temu świętował 67. urodziny. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W 2017 roku przeszedł udar mózgu, później zdiagnozowano u niego raka prostaty z przerzutami do kości. Cierpiał również na postępującą chorobę wzroku. W marcu tego roku uruchomiono w sieci zbiórkę pieniędzy, która miała wspomóc leczenie aktora.

Kim był Jacek Czyż?

Jacek Czyż był aktorem teatralnym i dubbingowym, którego głos widzowie mogli kojarzyć z szeregu postaci Disneya. Czyż podkładał głos m.in. Tygryskowi z "Kubusia Puchatka", Rafikiemu z "Króla Lwa" oraz Argusowi Filchowi z "Harry’ego Pottera". W 1977 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Przez lata był związany z warszawskimi teatrami. Zagrał liczne role w filmach i serialach, m.in. "Misiu", "Klanie", "Samym życiu" i "Wojennych dziewczynach". W zeszłym roku poślubił aktorkę i reżyserkę dubbingu Miriam Aleksandrowicz.