Zamknij

Jane Powell nie żyje. Gwiazda złotej ery Hollywood miała 92 lata

17.09.2021 08:45
Small Town Girl  - Jane Powell - kadr z filmu
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Zmarła Jane Powell - aktorka filmowa, której kariera przypada na tak zwaną złotą erę Hollywood. Miała 92 lata. Co było przyczyną jej śmierci?

16 września 2021 roku zmarła Jane Powell. Była amerykańską aktorką, piosenkarką i tancerką oraz wielką gwiazdą musicali wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Zmarła w swoim domu w Wilton w stanie Connecticut w wieku 92 lat.

Jane Powell nie żyje: gdzie grała?

O śmierci Powell poinformował portal Deadline. Aktorka odeszła z przyczyn naturalnych. Smutną wiadomość potwierdziła Susan Granger - przyjaciółka i rzeczniczka prasowa gwiazdy. Powell zmarła spokojnie w domu, który dzieliła przez wiele lat z mężem, aktorem i publicystą Dickiem Moore'em, który odszedł w 2015 roku.

Jane Powell urodziła się 1 kwietnia 1929 roku w Portland w stanie Oregon jako Suzanne Lorraine Burce. Od drugiego roku życia pobierała naukę tańca. Rodzice chcieli zrobić ze swojej córki drugą Shirley Temple. Jako pięciolatka gościła w programie radowym "Stars of Tomorrow". Ćwiczyła się też w śpiewie, dzięki czemu w wieku 12 lat zaczęła występować jako śpiewaczka lokalnego radia. Po ukończeniu szkoły podstawowej wzięła udział w talent show Hollywood Showcase: Stars over Hollywood, który wygrała, przyciągając tym samym uwagę przedstawicieli Metro-Goldwyn-Mayer.

Powell otrzymała kontrakt z wytwórnią na 7 lat. W 1994 roku zadebiutował pierwszy film z jej udziałem - musical komediowy "Song of the Open Road". Wcieliła się w nim w postać młodej Jane Powell. Imię bohaterki wkrótce zostało jej pseudonimem artystycznym. W ciągu pierwszych 6 lat w MGM Powell wystąpiła w 3 filmach ("Delightfully Dangerous", "Holiday in Mexico" i "Three Daring Daughters"), programach radiowych oraz na deskach teatru.

W 1948 roku zagrała w musicalu "Randka z Judy" u boku Elizabeth Taylor. Kolejnymi filmami Powell były "Luxury Liner", "Nancy Goes to Rio" oraz "Two Weeks With Love". W tym okresie Powell wyszła za łyżwiarza Gearhardta Anthony'ego Steffena, z którym miała syna Gearhardta Steffena III i córkę Suzanne Ilene Steffen. W roku 1951 Powell wystąpiła w swojej najsłynniejszej roli. Zagrała wraz z Fredem Astaire'em i Peterem Lawfordem w musicalu "Królewskie wesele".  W kolejnych latach grała w filmach "Small Town Girl", "Three Sailors and a Girl", "Siedem narzeczonych dla siedmiu braci", "The Girl Most Likely" czy "Cała naprzód". 

W 1956 roku nagrała utwór "True Love", który stał się przebojem oraz zaśpiewała piosenkę "I'll Never Stop Loving You" na 48. gali wręczenia Oscarów. Po wygaśnięciu umowy z MGM grała głównie w teatrze. W 1962 roku zadebiutowała w telewizji, występując programie "The Red Skelton Show". Pojawiała się w nim regularnie przez 10 lat. W latach 70. rała również udział w takich filmach telewizyjnych jak "Wheeler and Murdoch", "The Letters" oraz "Mayday w stratosferze" oraz kontynuowała karierę na deskach teatrów, debiutując na Broadwayu.

W latach 80. Powell zagrała w takich serialach jak "Statek miłości", "Napisała: Morderstwo" czy "Fantasy Island". Wystąpiła też w operze mydlanej "Loving" oraz sitcomie "Dzieciaki, kłopoty i my". W 1988 roku wyszła za kolegę z planu Dickie'ego Moore'a. W latach 90. dołączyła do obsady serialu "As the World Turns". W 2002 roku udzieliła występu gościnnego w serialu "Prawo i porządek: sekcja specjalna". W tym okresie cały czas była aktywna jako aktorka teatralna.

Jane Powell zostawiła trójkę dzieci - Geary'ego Anthony 'ego Steffena III, Suzanne Steffen i Lindsay Cavalli oraz wnuki - Skye Cavalli i Tię Cavalli.

RadioZET.pl/Deadline