Zamknij

Jane Withers nie żyje. Aktorka znana ze słynnego filmu Disneya miała 95 lat

09.08.2021 08:27
Jane Withers
fot. AXELLE/BAUER-GRIFFIN/East News

Zmarła Jane Withers - aktorka rozpoznawalna dzięki swoim rolom dziecięcym i dubbingowym. Występowała w wielu kultowych amerykańskich produkcjach. Miała 95 lat.

7 sierpnia 2021 roku odeszła Jane Withers - amerykańska aktorka dziecięca, głosowa, modelka, piosenkarka i spikerka radiowa. Była najpopularniejszym dzieckiem Hollywood z przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Miała 95 lat. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Jane Withers nie żyje: gdzie grała aktorka?

Wieść o zgonie Withers podał portal Deadline. Aktorka zmarła w Burbank w Kalifornii w otoczeniu najbliższych. Urodziła się 12 kwietnia 1926 roku w Atlancie w stanie Georgia. Karierę w show-biznesie zaczęła bardzo wcześnie dzięki determinacji swojej matki. To właśnie ona sprawiła, że w wieku 2 lat rozpoczęła naukę tańca i śpiewu, a jako 3-latka zadebiutowała w lokalnych audycjach radiowych oraz zdobyła główną nagrodę w konkursie Dixie’s Dainty Dewdrop, dzięki czemu wystąpiła w serialu dla dzieci "Aunt Sally’s Kiddie Revue". Na początku lat 30. wraz z matką przeniosła się do Hollywood, gdzie rozpoczęła pracę modelki dziecięcej i wystąpiła w kilku małych rolach.

W 1934 roku zagrała u boku ówczesnej supergwiazdy Shirley Temple w filmie "Bright Eyes". Był to przełom w jej karierze i rok później wystąpiła w roli głównej w komediodramacie "Ginger". Withers podpisała umowę z 20th Century Fox i w ciągu następnych lat wcielała się w role ciekawskich, żywiołowych dziewczynek, grając w kilku produkcjach rocznie. Wśród jej filmografii pojawiły się takie tytuły jak "The Farmer Takes a Wife" (zagrała u boku debiutującego Henry'ego Fondy), "Little Miss Nobody", "The Holy Terror", "Rascals" czy "Always in Trouble".

Od najmłodszych lat Withers była bardzo zaangażowana we wszystkie aspekty filmów, w których brała udział - od zasiadania na spotkaniach scenarzystów i proponowania dialogów granych przez siebie postaci, przez oferowanie wyborów obsadowych po negocjowanie umów ze studiami filmowymi. Jane Withers była jedyną dziecięcą gwiazdą Hollywood, która podpisała i doprowadziła do końca siedmioletni kontrakt na filmy.

Wraz z wiekiem traciła zainteresowanie ze strony twórców filmowych. W Latach 40. wystąpiła jako nastolatka w kilku produkcjach, między innymi w musicalach "My Best Gal" i "Johnny Doughboy" czy komedii "Affairs of Geraldine", ale z czasem pojawiała się na ekranie coraz rzadziej. W wieku 21 lat Withers przeszła na aktorską emeryturę i skupiła się na swoim życiu prywatnym po wyjściu za mąż. Powróciła jednak do Hollywood w roku 1956 w dramacie "Olbrzym" u boku Jamesa Deana, współpracując z reżyserem George'em Stevensem.

Dzięki roli ponownie otworzyły się przed nią drzwi do ról w filmach i serialach. Withers grała w takich produkcjach jak "General Electric Theater", "Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem", "Statek miłości", "Rodzina Potwornickich" czy "Napisała: Morderstwo". Zaczęła też występować na deskach teatrów. W roku 1960 zyskała ponowną rozpoznawalność dzięki roli Hydrauliczki Josephine w reklamie środka do czyszczenia armatury firmy Comet. W tym samym roku doczekała się upamiętnienia na Alei Gwiazd w Los Angeles.

W kolejnych latach Withers udzielała się głównie jako aktorka głosowa. Wystąpiła między innymi w hicie Disneya "Dzwonnik z Notre Dame" dubbingując częściowo postać Laverne po tym, jak podczas postprodukcji zmarła Mary Wickes, wcielająca się w przyjaciółkę Quasimodo. Withers dostała pełną rolę gargulca w sequelu animacji z 2002 roku. Użyczyła też głosu wielu bohaterom serialu Disneya "Café Myszka".

Była dwukrotnie zamężna i doczekała się piątki dzieci.

RadioZET.pl/Deadline