Zamknij

Jean-Pierre Bacri nie żyje. Uznany francuski aktor miał 69 lat

19.01.2021 10:28
Jean-Pierre Bacri nie żyje
fot. Everett Collection/East News

Jean-Pierre Bacri nie żyje. Francuski aktor, uznawany za jedną z ikon tamtejszej kinematografii, zmarł w wieku 69 lat z powodu choroby nowotworowej.

Jean-Pierre Barci urodził się w 1951 roku w Algierii. Karierę rozpoczął pod koniec lat 70. rolą w filmie „Lekarz”. Następnie przyszły produkcje telewizyjne: "L'Éblouissement i „La Vénus d'Ille”, a kariera aktora nabrała tempa. W latach 90. zaczął parać się także scenariopisarstwem. Jego debiutem w roli scenarzysty była "Kuchnia i przyległości”. Jego drugie dzieło „Palić/Nie palić” zostało zaś uhonorowane Cezarem dla Najlepszego Scenariusza, a sam film zgarnął Srebrnego Niedźwiedzia festiwalu w Berlinie "za oryginalność".

Prywatnie mąż Agnès Jaoui, z którą napisał swoje najlepsze scenariusze filmowe. Jean-Pierre Barci był czterokrotnie nagrodzony Cezarem, najwyższą nagrodą francuskiego przemysłu kinematograficznego, a także wyróżnieniem w Cannes za Najlepszy Scenariusz do „Popatrz na mnie”, współtworzonego właśnie z Agnès Jaoui.

Zobacz także

Jean-Pierre Barci nie żyje – najważniejsze role aktora

Najważniejszą i powszechnie chwaloną rolą aktora była właśnie ta w filmie „Popatrz na mnie”. To za tę produkcję Barci otrzymał najwięcej wyróżnień w swojej karierze i spotkał się z przychylnością zarówno krytyków, jak i samych widzów. W wywiadach podkreślał zresztą, że role wybiera tak, być samemu być dumny ze swoich bohaterów i „wciela się w postaci, które zawsze sobie wymarzył”.

Do najsłynniejszych ról Barciego należą także występy w filmach „Metro” Luca Bessona, czy „W rodzinnym sosie” Cedrica Klapischa. Polscy widzowie pokochali go także w takich dziełach jak: „Gusta i guściki”, „Nasze najlepsze wesele”, czy „Wielkie zimno”. Co ciekawe – Barci wystąpił także w niewielkiej roli w uwielbianej w Polsce komedii „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, jako „głos leniwego komentatora” zdarzeń.

Jean-Pierre Barci był także uznanym aktorem teatralnym, grywającym w wielu znanych i lubianych sztukach. W 1992 roku, wraz z żoną, został uhonorowany prestiżową francuską nagrodą Moliera za scenariusz do przedstawienia „Cuisine et dépendances”, które łącznie zgarnęło trzy statuetki (także za reżyserię i Najlepszy Spektakl Niezależny).

Jean-Pierre Barci zmarł 18 stycznia z powodu powikłań po chorobie nowotworowej. Francuzi są zszokowani, gdyż aktor ukrywał swoją walkę z rakiem. W Internecie pojawiło się wiele ciepłych słów od dawnych współpracowników aktora.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także: Jessica Campbell nie żyje. Aktorka filmu "Wybory" miała 38 lat 

RadioZet.pl/Onet/Filmweb