Zamknij

Jiri Menzel nie żyje. Czeski reżyser, aktor i zdobywca Oscara miał 82 lata

07.09.2020 11:08
Jiri Menzel
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS

Jiri Menzel zmarł w minioną sobotę, 5 września. O śmierci poinformowała jego żona - Olga Menzelova. Jeden z najbardziej znanych czeskich reżyserów, aktor i zdobywca Oscara miał 82 lata. Od dłuższego czasu borykał się z różnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Jiri Menzel nie żyje. 82-letni reżyser i aktor odznaczony statuetką Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" zmarł w sobotę, 5 września. Jego żona, Olga Menzelova, o śmierci poinformowała w niedzielę wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zamieściła długi wpis, w którym wspomina zmarłego męża.

Jiri Menzel nie żyje. Żona opublikowała pożegnalny wpis

"Nasz ukochany Jurku, najodważniejszy z odważnych, wczoraj w naszym domu, w naszych ramionach Twoje ciało opuściło to ziemskie życie. To był dla nas największy zaszczyt i przywilej, że mogłyśmy być z Tobą podczas Twojej pielgrzymki do wieczności. Twoja miłość do mnie i do naszych dziewczyn była taką miłością, która nigdy nie nakłada warunków" - napisała żona zmarłego.

W emocjonalnym wpisie podziękowała mu za wspólne lata i pożegnała go razem z córkami.

"Dziękuję za każdy dzień, w którym mogłam być z Tobą. To było wyjątkowe. Dziękuję również za ciężkie ostatnie 3 lata. Zawsze mi pomagałeś. Odwagą, smakiem, niezwykłą wolą życia i humorem. Życzę Ci fajnej chmurki, jak to mawiałeś... Śmierć nic nie kończy i wierzę, że spotkamy się jeszcze, w jakiejkolwiek formie. Bo to nie możliwe, by tak się nie stało. Kochamy całym sercem na zawsze. Twoje dziewczyny. Olinka, Anička, Ewa" - głosi wpis.

Kim był Jiri Menzel?

Jiri Menzel to aktor i reżyser, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych czeskich twórców. W karierze wyreżyserował ponad 20 filmów, niejednokrotnie samemu w nich występując. Perłą w jego twórczości jest film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" oparty na dziele Bogumiła Hrabala, za który w 1967 roku otrzymał statuetkę Oscara dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Na powieściach Hrabala Menzel oparł wiele ze swoich filmów: m.in. „Postrzyżyny”, „Obsługiwałem angielskiego króla”, czy „Skowronki na uwięzi” - film, który na premierę czekał ponad 20 lat (do upadku komunizmu).

W ostatnich latach życia Jiri Menzel borykał się z różnymi trudnościami zdrowotnymi - przeszedł operację głowy, po której kilka tygodni utrzymywany był w śpiączce. Mimo to niełatwo było mu zrezygnować z pracy. Ostatni raz na ekranie pojawił się w dramacie „Tłumacz” z 2018 roku.

RadioZET.pl/AS