Zamknij

Joel Schumacher nie żyje. Reżyser filmów o Batmanie miał 80 lat

23.06.2020 09:22
Joel Schumacher nie żyje
fot. Paradisi Alessia/ABACA/EAST

Joel Schumacher nie żyje. Znany był m.in. z filmów "Upadek", "8 milimetrów", "Batman Forever", "Batman i Robin" oraz serialu "House of Cards". Miał 80 lat. Informację o śmierci przekazał jego agent.

Joel Schumacher zmarł w wieku 80 lat. Wiadomość o śmierci słynnego reżysera, scenarzysty i producenta przekazał jego agent. Schumacher od roku zmagał się z rakiem. Nierówną walkę przegrał 22 czerwca 2020.

Joel Schumacher nie żyje

Informacja o śmierci Schumachera już obiegła media na całym świecie. Jak poinformował Hollywood Reporter, reżyser zmarł w swoim rodzinnym mieście - Nowym Jorku.

Joel Schumacher przyszedł tam na świat 29 sierpnia 1939 roku. Kiedy miał cztery lata, zmarł jego ojciec. Jego matka całymi dniami pracowała w sklepie odzieżowym, a on ten czas spędzał w pobliskim kinie. Najpierw zamarzył, by projektować ubrania. W 1965 ukończył "Parsons School of Design". Podczas studiów projektował odzież, jednak szybko zdał sobie sprawę z tego, że chce zostać kostiumografem branży filmowej. Po przeprowadzce do Los Angeles w latach 70. ubiegłego wieku zaczął pracować przy filmach takich jak: "Graj jak z nut", "Ostatnie słowo Sheili", czy "Zakochany Blume". W 1973 został zaangażowany do komedii Woody’ego Allena "Śpioch".

Przez cały czas pisał też scenariusze. Jego debiut w tej roli to dramat historyczny "Błysk" oraz komedia "Myjnia samochodowa", która przyniosła mu duży rozgłos. Z kolei jako reżyser zadebiutował dramatem biograficznym NBC "Virginia Hill". Pierwszym filmem kinowym w jego reżyserii, była komedia fantastycznonaukowa "O kobiecie, co malała"

Kim był Joel Schumacher?

Oprócz tego, że Schumacher był scenarzystą, producentem i reżyserem filmowym, zajmował się także reżyserią wideoklipów - m.in. dla INXS, Lennego Kravitza, The Smashing Pumpkins czy Seala.

Rozkwit jego kariery przyniosły lata 90., kiedy to nakręcił  m.in. "Linię życia", "Upadek", "Czas zabijania", a także dwa filmy o Batmanie: "Batman Forever" oraz "Batman i Robin". Zaczęły pojawiać się coraz bardziej znane nagrody i nominacje: za reżyserię dreszczowca "Osiem milimetrów" zdobył nominację do Złotego Niedźwiedzia, a za adaptację musicalu "Upiór w operze" - trzy nominacje do Oscara oraz nominację do Złotego Globu.

Joel Schumacher ceniony był za swoją wszechstronność i umiejętność łączenia gatunków. Cały czas szukał nowych wyzwań, chętnie też angażował do swych filmów mało znanych aktorów. To u niego swoje pierwsze ważne role zagrali m.in. Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Demi Moore, Gerard Butler, Matthew McConaughey czy Rob Lowe.

Jednym z ostatnich projektów Schumachera był kasowy serial Netflixa: "House of Cards".

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/AS