Zamknij

Jon Gregory nie żyje. Twórca filmu "Cztery wesela i pogrzeb" miał 77 lat

28.09.2021 07:30
Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł John Gregory. Był montażystą takich filmów, jak "Cztery wesela i pogrzeb", "Sekrety i kłamstwa", czy "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri". Miał 77 lat.

9 września 2021 roku zmarł John Gregory. Był brytyjskim montażystą filmowym. Miał 77 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

Jon Gregory nie żyje. Montażysta słynnych filmów miał 77 lat

O śmierci filmowca poinformował między innymi The Guardian. Zgon potwierdzili przedstawiciele Gregory'ego. Nie podano konkretnej przyczyny jego śmierci. Wiadomo tylko, że umarł po krótkiej chorobie.

Swoją karierę w branży zaczynał w 1981 roku od montowania serialu "Shoestring". Następnie zaczął współpracę z  Mike'em Leigh'em przy krótkometrażowym filmie "The Short & Curlies" oraz jego debiucie - komediodramacie "Wysokie aspiracje" z 1988 roku. Wspólnie powołali do życia takie produkcje, jak "Życie jest słodkie", "Nadzy", "Sekrety i kłamstwa", czy ostatni film reżysera - "Peterloo".

Leigh skomentował śmierć Gregory'ego.

Wniósł do tej pracy swoją wyjątkowe charakterystyczne umiejętności, wyobraźnię, wrażliwość i doświadczenie, pozostając zawsze wiernym materiałowi.

Wśród pozostałych filmów montowanych przez Gregory'ego znalazły się między innymi "Droga" i "Propozycja" Johna Hillcoata, "Urok mordercy" Chena Kaige'a, "Donnie Brasco" i "Zmęczenie materiału" Mike'a Newella, "Pełnia życia" Richarda LaGravenese'a, "Slow West" Johna Macleana, "Ned Kelly" Gregora Jordana, "Zjednoczone Królestwo" Ammy Asante, "Histeria. Romantyczna historia wibratora" Tanyi Wexler, słynna komedia "Cztery wesela i pogrzeb" Mike'a Newella oraz nagrodzony Oscarami dramat "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha.

Ten ostatni tytuł sprawił, że Gregory został nominowany do Oscara. Na swoim koncie miał również trzykrotne nominacje do nagród BAFTA i ACE Eddie. Wygrał obie statuetki za "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" (BAFTA) i serial "A Year in Provence" (ACE Eddie).

RadioZET.pl/The Guardian