Zamknij

Gwiazda "Orange is the New Black" jako amerykańska "Grażyna". Zobacz zwiastun filmu "Karen" [WIDEO]

21.06.2021 13:32
Orange Is The New Black - Taryn Manning - kadr z serialu
fot. Netflix/Kobal/REX/Shutterstock/EAST NEWS

W sieci pojawił się zwiastun thrillera "Karen" - historii o paranoiczce, która doprowadza do tragedii. W tytułowej roli wystąpiła Taryn Manning znana z serialu "Orange is the New Black".

Film "Karen" to thriller inspirowany stereotypową postacią reprezentującą część amerykańskiego społeczeństwa. W roli tytułowej postaci wystąpiła znana z roli Tiffany "Pennsatucky" Doggett w serialu "Orange is the New Black" Taryn Manning. W sieci zadebiutował pierwszy zwiastun produkcji.

"Karen" - zwiastun thrillera z Taryn Manning z "Orange is the New Black"

W Polsce funkcjonują "Janusze" i "Grażyny", a w Stanach Zjednoczonych możemy usłyszeć o "Karen". Są to zwroty oparte na najgorszych cechach pewnej grupy społecznej, zamknięte w konkretnym imieniu, które staje się symbolem całego zbioru negatywnych zachowań. Na tym jednak podobieństwa się kończą. "Karen" różni się jednak od rodzimej "Grażyny" tym, że jest kobietą autorytarną, roszczeniową, posiadającą dyskryminujące poglądy i przekonaną o własnej nieomylności.

Chociaż "Karen" funkcjonuje jako mem, została zainspirowana prawdziwymi zachowaniami ludzkimi. Nagrania "Karen" w akcji można znaleźć w serwisie YouTube. Są to zazwyczaj niepokojące materiały ukazujące białe, dojrzałe, uprzywilejowane, kobiety z klasy średniej, które lubią poniżać osoby o niższym statusie społecznym niż one. Bardzo często charakteryzują się rasizmem lub kompletnie paranoidalnymi zachowaniami. 

I taka właśnie jest filmowa bohaterka o bardzo znaczącym imieniu i nazwisku - Karen White. Taryn Manning wcieliła się w rasistkę, terroryzującą swoich nowych sąsiadów. Kobieta popada w coraz większe szaleństwo tylko dlatego, że para z naprzeciwka to Afroamerykanie. Do czego posuwa się Karen?

Jak widać, twórcy wykorzystali prawdziwe nagrania "Karen", używając nieśmiertelnego już zwrotu "Czy mogę rozmawiać z kierownikiem?", a także ukazując sytuację, w której tytułowa bohaterka bez powodu dzwoni na policję, twierdząc, że jest atakowana. Na tym jednak się nie kończy, bo Karen znana z memów zmienia się w prawdziwą psychopatkę, napędzaną rasistowską nienawiścią.

Produkcja jest nie tylko komentarzem dotyczącym zachowań wycinka społeczności amerykańskiej, ale również wpisuje się w walkę z systemowym rasizmem wciąż funkcjonującym w USA.

"Karen" - kiedy premiera?

W filmie reżyserowanym przez Coke'a Danielsa oprócz Taryn Manning wystąpili również Cory Hardrict, Jasmine Burke, Roger Dorman i  Gregory Alan Williams. "Karen" trafi do amerykańskich kin we wrześniu 2021 roku. Na razie nie wiadomo nic na temat premiery w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/YouTube