Zamknij

Katarzyna Warnke o klauzuli sumienia. Co powiedziała aktorka „Botoksu”?

Redakcja
15.02.2018 11:30
Katarzyna Warnke
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS

W „Botoksie” Katarzyna Warnke zagrała Magdę — ginekolog-położnik wykonującą aborcje. Nic dziwnego, że co pewien czas aktorka pytana jest o swój stosunek do tego tematu. Teraz zdradziła, jak postrzega lekarzy i klauzulę sumienia.

Patryk Vega otwarcie przyznaje, że jest przeciwny aborcji, czemu dał wyraz m.in. w „Botoksie”. Katarzyna Warnke, która zgodziła się zagrać lekarkę zajmującą się wykonywaniem aborcji, choć ze współpracy z Vegą właśnie z powodów światopoglądowych zrezygnowały Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska, ma jednak poglądy przeciwne do reżysera. Kilkakrotnie podkreślała już, że jest „pro-choice”, a gra w „Botoksie” na pewno nie zmieni jej poglądów.

Teraz aktorka zapytana została o to, co sądzi o klauzuli sumienia i o pracy lekarza w ogóle. Przyznała, że film Vegi pokazał tę drugą stronę, czyli zdanie lekarza. Stwierdziła jednak, że nie interesuje jej sumienie lekarza. „Mnie interesuje to, że jest zatrudniony, działa w ramach prawnych, które są możliwe w Polsce i ma służyć pacjentowi. Ma pomóc pacjentowi podejmować decyzje, ale nie w taki sposób, że narzuca mu swój pogląd” — skomentowała.

Bohaterka, którą zagrała w „Botoksie” Katarzyna Warnke, była mocno krytykowana przez widzów. Magda po wykonaniu ponad siedmiuset aborcji wreszcie stwierdza, że nie daje już rady. Po prostu odchodzi. I tak — zdaniem aktorki — powinni postępować lekarze. Zamiast zasłaniać się klauzulą sumienia, odchodzić, kiedy nie są w stanie wykonywać swojego zawodu.

„Moja postać w momencie, kiedy nie może wykonywać aborcji, a wpłynęła na to nie zmiana jej poglądów, tylko bardzo trudne przeżycia, które miała w trakcie pracy, i przechodziła bardzo trudną ciążę, mówi wtedy: zwalniam się — ja to proponuję lekarzom, że jeżeli nie są w stanie wykonywać w pełni zawodu, niech się zwolnią” — powiedziała gwiazda.

RadioZET.pl/dziennik.pl/SA