Zamknij

Sieci multipleksów nie otworzą się 21 maja. Które kina będą otwarte w nowym terminie?

13.05.2021 07:54
pusta sala kinowa - materiał poglądowy
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Wraz z nową decyzją rządu kina mogą zostać otwarte od 21 maja 2021 roku. Sieci Cinema City i Multikino nie zdążą powrócić w nowym terminie. Z nowej daty skorzystają tylko nieliczne kina studyjne.

12 maja 2021 roku rząd ogłosił nową datę otwarcia placówek kulturalnych, w tym kin. Wyznaczono ją na 21 maja, czyli tydzień wcześniej, niż zakładał to poprzedni termin - 29 maja. Okazuje się, że z okazji do otwarcia nie skorzystają największe w Polsce sieci kin.

Cinema City, Multikino, Helios - kiedy ponowne otwarcie kin?

Z powodu pandemii koronawirusa kina w Polsce stoją zamknięte od listopada 2020 roku. W lutym 2021 warunkowo pozwolona na otwarcie placówek, ale największe sieci kin nie skorzystały z okazji w obawie o jeszcze większą stratę przychodu. Na szczęście fala pandemii COVID-19 słabnie i z tego powodu niebawem w życie wejdzie zniesienie wielu obostrzeń.

Które kina zostaną otwarte 21 maja? Do nowego terminu nie zdążą wyrobić się największe sieci, takie jak Cinema City, Multikino. Otworzą się tylko niektóre kina studyjne, takie jak warszawski Muranów, czy Elektronik  oraz sieć Helios, o czym poinformowano w mediach społecznościowych. 

Inaczej sprawa ma się jednak jeśli chodzi o multipleksy. Tak krótki termin na wdrożenie zmian uniemożliwia otwarcie dużych kin 21 maja. 

Jedynie Multikino zdoła skorzystać z okazji do wcześniejszego otwarcia, ale i tak nastąpi ono 28 maja 2021 - tylko dzień wcześniej od poprzednio planowanej daty.

Przedstawiciele sieci kin skomentowali sytuację w rozmowie z portalem Wirtualne Media. Z oświadczenia Multikina dowiadujemy się, że jeden dzień przed poprzednim terminem to maksimum, jakie można było osiągnąć.

W związku z informacjami z dzisiejszej [środowej - przyp. red.] konferencji planujemy wznowić działalność kin sieci Multikino oraz Cinema3D 28 maja bieżącego roku, dzień wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy. Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia bieżącego roku, zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja bieżącego roku. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy terminem. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów.

To jednak wyjątek, zarówno Helios, jak i Cinema City otworzą się dopiero 29 maja. Dyrektor komunikacji firmy Agora, do której należy sieć Helios, Nina Graboś - wyjaśniła, w czym tkwi problem.

Zostaliśmy zaskoczeni decyzją rządu o przesunięciu terminu otwarcia kin w Polsce o tydzień. Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów. Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach ostatni weekend maja bieżącego roku.

Branża kinowa miała szansę na otwarcie obiektów w jednym terminie, ze specjalną promocją tego wydarzenia oraz przygotowanym, przemyślanym repertuarem. Dzisiejsza decyzja rządu sprawia, że kina w Polsce będą otwierać się w rozproszony sposób, a widzowie nie będą znali konkretnej daty otwarcia poszczególnych obiektów w ich miastach.

Katarzyna Opertowska - marketing & PR director Cinema City Poland również podzieliła się komentarzem dotyczącym nowego rozporządzenia rządu.

Obecnie przygotowujemy kina Cinema City, aby móc przywitać widzów w naszych salach już 29 maja. Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji, które szczegółowo określałyby warunki, na jakich możliwe będzie wcześniejsze otwarcie kin. Potrzebujemy czasu, by przeanalizować wszystkie istotne informacje i wówczas podamy właściwą datę tak, aby móc dostarczyć naszym widzom najlepsze doświadczenie kinowe. Oczywiście uważamy, iż jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kinomanów, którzy z utęsknieniem wyczekują nadchodzących filmowych premier.

Wcześniejsze otwarcie kin na terenie Polski nie oznacza, że pandemia koronawirusa nadal nie zagraża społeczeństwu. 12 maja 2021 roku odnotowano 4 255 nowych przypadków COVID-19. Z powodu koronawirusa zmarło kolejne 87 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odeszło 256 pacjentów.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

RadioZET.pl/Wirtualne Media/Facebook