Zamknij

Kino w muzeum. Jubileusz Kina w Zamku Ujazdowskim [WIDEO]

12.05.2021 15:30
Kino U-Jazdowskie - sala kinowa
fot. materiały prasowe Zamek Ujazdowski

21 lat kończy kino w warszawskim Zamku Ujazdowskim. To przedłużenie działań artystycznych muzeum i placówka kultury o własnym, wypracowanym repertuarze. Z okazji jubileuszu powstało specjalne urodzinowe wideo. Jak placówka zmieniała się przez lata?

U-Jazdowski Kino kończy 21 lat. Sala kinowa w warszawskim Zamku Ujazdowskim obchodzi właśnie swój jubileusz. 21 lat temu, 12 maja 2000 roku włodarze muzeum w zamku zdecydowali się poszerzyć swoje działania artystyczne o salę kinową, na której wyświetlane będą dzieła kontrowersyjne, poruszające i pobudzające do dyskusji. Słusznie uznano, że kinematografia jest X Muzą i że sztuka audiowizualna wpisuje się bezpośrednio w zakres działań kultury i sztuki, więc jej miejsce w muzeum to całkowicie naturalny krok.

Jak czytamy w jubileuszowym komunikacie prasowym Muzeum kino:

"Zrodziło się z eksperymentu i napięć na styku różnych działań jako miejsce spotkań, komentowania i eksploracji awangardowych nowości i unikalnych trendów, odważnej analizy zmieniającego się otoczenia".

Początkowo kino działało jako KINO.LAB – jego nazwa wzięła się od Laboratorium Sztuki Mediów, działających w Zamku Ujazdowskim i stanowiło przedłużenie działań artystycznych i warsztatów podejmowanych w jego ramach. Członkowie Laboratorium postrzegali film jako część szeroko pojmowanej sztuki. 

"Pomysł, by w instytucji sztuki działało pełnoprawne kino, rewolucyjny 21 lat temu, wciąż pozostaje unikatowy w skali kraju" – zdradzają włodarze instytucji.

U-Jazdowski Kino – jubileuszowy film

W ramach uczczenia swojego święta, przedstawiciele Zamku wypuścili specjalny film, przypominający o bogatej historii placówki. Materiał prezentuje się następująco:

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

U-Jazdowski Kino – znani goście

U-Jazdowski Kino zdobyło swoją nazwę w 2017 roku, po tym jak zostało przemianowane z Kino.LAB. W ciągu lat swojej działalności placówkę ze swoimi produkcjami odwiedziło sporo znanych osobistości. Wśród nich znajdują się tacy artyści jak: Yoko Ono, Chantal Akerman, Ulrike Ottinger, Barbara Hammer, Harun Farocki, Sharon Lockhart. Pokazywano filmy nawiązujące do ich twórczości oraz dzieła z gatunku kina eksperymentalnego. W ostatnich latach stworzono też serię cyklicznych przeglądów jak: Kino kryzysów czy Dekolonizacja ekranu, które cieszą się sporym zainteresowaniem widowni. Jednym z ciekawszych projektów jest także Kino Antropocenu, prezentujące produkcje poświęcone zagadnieniu czy obraz i technologia są w stanie pomóc człowiekowi odbudować jego relację z naturą.

U-Jazdowski Kino to kino studyjne z artystyczną duszą. Wszystkiego Najlepszego!

Czytaj także: „The Green Knight“ – arturiańska legenda w zwiastunie nowego filmu twórcy „A Ghost Story“ [WIDEO]

RadioZet.pl/materiały prasowe Zamek Ujazdowski