Zamknij

„Kler 2” coraz bliżej? Zagraniczni producenci chcą pracować ze Smarzowskim

Redakcja
27.11.2018 10:18
Kler 2
fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego okazał się wielkim kinowym sukcesem. Film pobił wiele kasowych rekordów i wywołał niemało kontrowersji. Nic dziwnego, że także za granicą wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Sam Smarzowski wspominał o możliwej kontynuacji dzieła. Okazuje się, że coraz więcej zagranicznych producentów jest zainteresowanych współpracą z reżyserem.

O „Klerze” było głośno jeszcze na długo przed premierą. Film, który opowiada trudną historię o polskim Kościele, okazał się kinowym hitem, a sam reżyser Wojciech Smarzowski stwierdził nawet, że ma wizję tego, jak mogłaby zaczynać się kontynuacja. Okazuje się, że zamiar ten ma coraz więcej szans na spełnienie.

„Kler 2” nakręcą Włosi?

Zainteresowanie filmem za granicą jest ogromne. Uwagę producentów przykuwa kasowy sukces polskiego dzieła, które zarobiło już ponad 100 milionów złotych. Nic dziwnego, że chcieliby go powtórzyć. Jak informuje „Super Express”, o współpracę ze Smarzowskim zabiegają Włosi, Hiszpanie oraz Irlandczycy. W grę wchodzić może nawet budżet 20 milionów złotych, czyli kilkakrotnie większy niż największy, z którym reżyser dotąd mógł pracować.

Trudno przewidywać, gdzie i jak toczyć by się miała akcja kontynuacji „Kleru”, ale są przypuszczenia, że mogłaby rozgrywać się we Włoszech – a dokładnie w Watykanie, dokąd wyjeżdża jeden z bohaterów filmu, grany przez Jacka Braciaka. Wokół tego można zbudować scenariusz kolejnego filmu.

Jak przekonuje Ilona Łepkowska, decydujący głos co do tego, jak wygląda scenariusz, powinien mieć producent.

„Jeśli jest to projekt zlecony reżyserowi i za producentem idą pieniądze, to wtedy głos decydujący powinien mieć producent. Sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że jeden z bohaterów wyjeżdża właśnie do Watykanu. Więc teoretycznie można sobie wyobrazić kontynuację jego wątku w warunkach watykańskich. Wtedy współpraca z włoskimi producentami i aktorami byłaby zrozumiała. Bardzo możliwe, że włoski producent chciałby w to wejść z prawem decyzji. Prawo decyzji idzie za pieniędzmi” – cytuje „Super Express”.
Na razie są to wstępne doniesienia, jednak wielu widzów z pewnością chętnie zobaczyłoby „Kler 2”.

RadioZET.pl/SE/SA