Zamknij

Kocha, lubi, szanuje - wróżba z pytania w Milionerach [ODPOWIEDŹ]

Redakcja
28.08.2018 17:00
Kocha, lubi, szanuje - wróżba z pytania w Milionerach [ODPOWIEDŹ]

"Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje...". Do tej miłosnej wróżby potrzebujemy... — takie pytanie usłyszał w 109. odcinku „Milionerów” uczestnik Przemysław Winzer z Krakowa. Oto poprawna odpowiedź.

"Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje...". Do tej miłosnej wróżby potrzebujemy... - to znana wyliczanka miłosna, o którą zapytany został jeden z uczestników "Milionerów". W 109. odcinku programu pan Przemysław Winzer już na drugim pytaniu w swojej grze - za gwarantowany tysiąc złotych - musiał skorzystać z podpowiedzi publiczności. Nie wiedział, czego potrzebujemy do wykonania miłosnej wróżby z wyliczanką "Kocha, lubi, szanuje".

"Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje...". Do tej miłosnej wróżby potrzebujemy...

A: fusów po kawie; B: obierek z jabłka; C: liści akacji; D: roztopionego wosku.

Ponad 60 procent publiczności przyznało, że chodzi o liście akacji. I tę odpowiedź zaznaczył gracz. Wygrał gwarantowaną sumę. Poprawna odpowiedź to oczywiście C.

W innej wersji - wskazał Urbański - można posłużyć się kwiatami, którym urywa się płatki.

"Kocha lubi, szanuje" - pochodzenie i fakty o wyliczance miłosnej

Wyliczanka ta znana jest w bardzo wielu krajach. Prawdopodobnie pochodzi z Francji. Jej istotą jest próba odgadnięcia, jakie uczucia do osoby wyliczającej, żywi przedmiot jej zauroczenia. ten listek czy płatek, który pozostanie jako ostatni wskazuje właśnie to uczucie.

W zabawie najczęściej są używane rośliny należące do rodziny astrowatych: na przykład stokrotki, choć zwykle używa się listków akacji.

W języku angielskim zabawa ta nazywana jest "He Loves Me, He Loves Me Not", francuskim "Il/Elle m'aime un peu, beaucoup, passionnément, à la folie, pas du tout", ale swoją nazwę ma nawet w esperanto: "Li/Ŝi amas min... Li/Ŝi ne amas min".

RadioZET.pl/SA

Kocha, lubi, szanuje wyliczanka;