Zamknij

„Kronika 2”: powstanie sequel filmu found-footage. Tym razem opowie o studentkach

09.08.2021 17:00
Kronika - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Imperial Cinepix

„Kronika 2” powstanie – taką informację przekazał właśnie jeden z producentów oryginalnego obrazu. Nowa „Kronika” opowie świeżą historię, osadzoną jednak w tym samym świecie. Co jeszcze wiemy o sequelu filmu Josha Tranka z 2012 roku?

„Kronika” (org. „Chronicle”) to obraz typu found-footage, opowiadający o trzech młodych mężczyznach, którzy przypadkowo stają się posiadaczami nadprzyrodzonych umiejętności. Film odbił się szerokim echem w świecie filmowym i wznowił zainteresowanie produkcjami typu found-footage, czyli takimi, które udają odnalezione, domowe materiały wideo. 

Film zarobił na świecie nieco ponad 124 mln dolarów, ale przy budżecie wynoszącym 12 mln i szeroko rozpowszechnionemu marketingowi szeptanemu, stał się ciekawym punktem odniesienia dla wielu filmowców, którzy często odwoływali się do tytułu filmu, opowiadając o swoich nowych projektach. Teraz oficjalne ogłoszono rozpoczęcie prac nad sequelem.

„Kronika 2” – co już wiadomo o nowym filmie science-fiction?

Producent John Davis, który był odpowiedzialny za produkcję pierwszego filmu, usiadł niedawno z dziennikarzami magazynu Forbes i opowiedział o planach na nowy odcinek serii.

„Pracujemy obecnie nad „Kroniką 2” i sądzę, że będzie świetna. Pracujemy ponownie z 20th Centrury Fox. To pozwoli nam opowiedzieć historię w inny sposób. Planujemy pokazać tym razem kobiecą perspektywę. Minęło 10 lat od czasu wydarzeń w Seattlle [czyli akcji pierwszego filmu – przyp. red.] i wiele zmieniło się w świecie – to okres fake newsów i historii typu cover-up, czyli celowego ukrywania pewnych informacji”.

Producent podkreślił też, że tym, co będzie ciekawe w nowym obrazie jest fakt, iż zobaczymy jak nowe pokolenie młodych ludzi radzi sobie z nagłą odpowiedzialnością, spowodowaną zdobyciem nadludzkich mocy. 

„Co ciekawsze – zobaczymy jak kolejne pokolenie będzie radzić sobie z tymi nowymi, niebezpiecznymi i korupcjogennymi mocami. Te młode kobiety dopiero kończą college, czują się paniami swojego losu”, a my dorzucimy im jeszcze prawdzie nadprzyrodzone moce. Taka dynamika może wywołać ciekawe efekty.

„Kronika 2” – twórcy i obsada 

Na razie nie wiadomo kto dokładnie stanie za kamerą drugiej części filmu. Wedle informacji portalu IndieWire nie będzie to jednak nikt z oryginalnej ekipy. Redaktorzy portalu przytaczają bowiem słowa reżysera Josha Tranka, który w rozmowie z Polygon miał powiedzieć:

„Naprawdę nie chcę, aby Kronika 2 kiedykolwiek powstała. To mój największy koszmar. Po pierwsze – ja jej nie zrobię. Po drugie – jeśli ktoś inny ją zrobi, to już teraz wiadomo, że będzie to kawałek g**wna”.

Scenarzysta Max Landis też nie powróci jako scenarzysta, gdyż po tym jak w 2017 roku zaczęły wypływać oskarżenia przeciwko niemu o molestowanie seksualne, autor stał się Persona Non Grata w Hollywood.

Nie wiadomo także, jakie aktorki miałyby zagrać w głównych rolach. W oryginalnym filmie podążaliśmy zaś za bohaterami, granymi przez Dane'a DeeHana, Michaela B. Jordana oraz Alex Russell.

"Kronika" – zwiastun

W tym miejscu warto przypomnieć materiał promocyjny oryginalnego filmu. Zwiastun pierwszej "Kroniki" prezentował się następująco:

„Kronika 2” – kiedy premiera? 

Z tego powodu w chwili obecnej nie wiadomo zbyt wiele na temat dalszych planów dystrybucji filmu. Wydaje się jednak, że prawdopodobna jest data premiery w 2022 roku, biorąc pod uwagę tak wyraźne podkreślanie minięcia dekady od akcji oryginalnego filmu.

Czytaj także:  Najlepsze francuskie filmy ostatniej dekady: TOP 10 tytułów, które warto znać

RadioZET.pl/ComingSoon.net/IndieWire/Polygon/Forbes