Zamknij

„Kształt wody” wielkim zwycięzcą Oscarów 2018

Redakcja
05.03.2018 10:48
 Guillermo del Toro Oscary 2018
fot. David Fisher/REX/Shutterstock/EAST NEWS

90. gala Oscarów za nami. Triumfatorem ceremonii był „Kształt wody” Guillerma del Toro. Film zdobył aż 13 nominacji, jednak nie on był faworytem do głównej nagrody. Ostatecznie obraz ten dostał cztery statuetki — w tym najważniejszą: za najlepszy film.

„Kształt wody” to amerykański film fantasy, którego premiera filmu odbyła się 31 sierpnia 2017 roku na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Już po premierze obraz zdobył Złotego Lwa jako najlepszy film tego festiwalu. Nic dziwnego, że film o romansie niemej sprzątaczki i potwora dostał aż 13 nominacji do Oscara 2018.

Choć po liczbie nominacji zapowiadało się, że „Kształt wody” będzie triumfatorem ceremonii w hollywoodzkim Dolby Theatre, to jednak spekulowano, że główna nagroda — za najlepszy film — zostanie przyznana innej produkcji. Ostatecznie „Kształt wody” dostał i tę nagrodę. Oprócz tego obraz Guillerma del Toro nagrodzono za reżyserię, scenografię i muzykę.

Zdaniem wielu krytyków to najbardziej wzruszający film del Toro od czasów „Labiryntu fauna” z 2006 roku.

Oscary 2018: pełna lista zwycięzców. Sprawdź, kto dostał Oscara!

O czym jest „Kształt wody”?

„The shape of water” opowiada historię niemej Elisy Esposito. Bohaterka pracuje jako woźna w tajnym rządowym laboratorium. Jej życie ulega nagłej zmianie, gdy odkrywa pilnie strzeżony sekret: dziwną istotę, wyłowioną z dna morza. Podczas gdy naukowcy podczas swoich badań znęcają się nad potworem z głębin i zastanawiają, jak wykorzystać go do swoich celów, Elisa próbuje się z nim zaprzyjaźnić.

Z filmu wyłania się przekaz, że świat idzie w złym kierunku. — Del Toro tradycyjnie staje po stronie słabszych, spisanych na straty. W jego dziele po właściwej stronie barykady nieprzypadkowo znajdują się kaleka, gej i Afroamerykanka. „The Shape of Water” to opowieść o rewolcie wykluczonych; kolejny hymn na cześć odmieńców — głosi jedna z opinii na Filmwebie.

Widać właśnie to całe „poplątanie” urzekło jury Oscarów 2018 i film dostał nagrodę dla najlepszego filmu.

Wielka oscarowa gala odbyła się w nocy z 4 na 5 marca 2018 roku. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Frances McDormand (najlepsza aktorka — za rolę w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”) i Gary Oldman (najlepszy aktor — za rolę w filmie „Czas mroku”).

Oscary 2018 - sprawdź więcej informacji o gali na RadioZET.pl

RadioZET.pl/SA