Zamknij

Larry Kramer nie żyje. Pisarz i producent filmowy miał 84 lata

Patrycja Chudolińska
28.05.2020 11:59
Larry Kramer
fot. McBride/face to face/East News

Larry Kramer nie żyje. Znany amerykański pisarz, dramaturg i producent filmowy zmarł w środę rano 27 maja 2020. Miał 84 lata. Wyjątkowy hołd zmarłemu składają gwiazdy, m.in. Elton John, Julia Roberts oraz Lin-Manuel Miranda.

Larry Kramer zmarł w środę 27 maja 2020 na Manhattanie. Informację o śmierci przekazał jego mąż, David Webster. Przyczyną zgonu pisarza było zapalenie płuc. Larry Kramer od lat ciężko chorował. W 1988 roku lekarze odkryli u niego uszkodzenie wątroby spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Wtedy też mężczyzna dowiedział się, że jest nosicielem HIV. Przez wiele lat walczył o możliwość przeszczepu wątroby. Dopiero w maju 2001 r. Instytut Transplantacji Thomasa E. Starzla na Uniwersytecie w Pittsburghu zaakceptował Kramera na swojej liście.

- Śmierć Larry'ego Kramera jest jedną z najsmutniejszych wiadomości. Straciliśmy wielkiego człowieka, który bronił praw gejów jak wojownik. Jego gniew był potrzebny w czasie, gdy śmierć osób homoseksualnych na AIDS była ignorowana przez amerykański rząd (...) Nigdy nie przestawał krzyczeć o niesprawiedliwości wobec nas. Jego głos był najgłośniejszy i najbardziej skuteczny - napisał na Twitterze brytyjski piosenkarz, Elton John.

Zobacz także: Aleksandra Kostka w żałobie. Nie żyje ojciec gwiazdy TVP

Larry Kramer nie żyje. Gwiazdy złożyły hołd znanemu pisarzowi

Larry Kramer był znanym dramaturgiem, pisarzem, producentem filmowym, rzecznikiem zdrowia publicznego i działaczem na rzecz praw osób LGBT. Swoją karierę rozpoczął od pisania scenariuszy dla wytwórni filmowej Columbian Pictures. W kolejnych latach pracował z United Artists, gdzie stworzył scenariusz do filmu "Zakochane kobiety" (1969). Produkcja została nominowana do Oscara w czterech kategoriach, w tym właśnie za najlepszy scenariusz adaptowany.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Larry Kramer angażował się także społecznie. Pisarz był współzałożycielem organizacji Gay Men's Health Crisis (GMHC), która od lat pomaga ludziom żyjącym z AIDS. W swoich sztukach i książkach nawiązywał do epidemii AIDS. Kramer był zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Pulitzera za sztukę "The Destiny of Me" (1992). Był dwukrotnym laureatem Obie Award.

- Nie znam duszy, która widziała lub czytała "Odruch serca" i odeszła niewzruszona, niezmieniona. Co za niezwykły pisarz, co za życie. Dziękuję, Larry Kramer - pożegnał pisarza amerykański aktor i kompozytor, Lin-Manuel Miranda.

RadioZET.pl/PCh