Zamknij

Lenka Peterson nie żyje. Amerykańska aktorka miała 95 lat

06.10.2021 07:51
znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarła Lenka Peterson - amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Odeszła w wieku 95 lat. Co było powodem jej śmierci?

24 października 2021 roku odeszła Lenka Peterson. Była amerykańską aktorką oraz matką Glynnis O’Connor. Zmarła w wieku 95 lat.

Lenka Peterson nie żyje

O śmierci artystki poinformował między innymi portal Deadline. Zgon potwierdzili członkowie rodziny Peterson, między innymi jej córka - aktorka Glynnis O’Connor.

Mieć Lenkę za matkę oznaczało posiadać mamę, która czytała ci podczas długich rodzinnych przejażdżek na wakacjach przełajowych, która wprowadzała cię w radość z pływania, śpiewania i zabaw, w słodki smak szwedzkich naleśników, bogactwa papryki i trzasków Krishlika, ekscytacji z możliwości, rozkoszy i nagród ciekawości oraz trwałej wartości współczucia. Nawet do dnia śmierci nigdy nie przestała czerpać radości z każdej chwili. Była naszym biciem serca.

Peterson odeszła we śnie w swoim domu w Roxbury w stanie Connecticut z przyczyn naturalnych.

Urodziła się 16 października 1925 roku jako Betty Ann Isacson w Omaha w stanie Nebraska. Jej ojciec był Szwedem, a matka Węgierką. Ukończyła aktorstwo na University of Iowa. W okresie II wojny światowej przeniosła się do Nowego Jorku, by realizować się jako aktorka. Dołączyła tam do słynnego Actors Studio. W tym czasie występowała na scenie w bazach wojskowych, a także w teatrze Berkshire Playhouse w New Hampshire. Grała też na deskach teatrów w Pittsburghu, Bostonie oraz Providence. W 1947 roku zadebiutowała na Broadwayu. W ciągu kolejnych lat realizowała się jako aktorka teatralna, w 1985 roku zdobywając nominację do nagrody Tony za rolę w musicalu " Quilters".

W 1950 roku Peterson po raz pierwszy wystąpiła przed kamerą w filmie kryminalnym "Panika na ulicach". Grała też w takich produkcjach, jak "Take Care of My Little Girl", "The Phenix City Story", "Czarny jak ja", "Homer", "The Werewolf of Washington", "The Runaways", "Lifeguard", "Headin' for Broadway", "Dziennik sierżanta Fridaya", "Żywy zapalnik", "Jeffrey", "Cheaters", "Waltzing Anna" czy "Wszyscy ludzie króla".

Karierę telewizyjną Petersen zaczęła w roku 1952 w antologii "Hallmark Hall of Fame". W kolejnych latach grała w takich tytułach  telewizyjnych, jak "The Philco Television Playhouse", "Actors Studio", "Young Doctor Malone", "A Time for Us", "Bonino", "Szpital miejski", "Herb Shriner Time", "Kojak", "A Flame in the Wind, Another World", "Prawo i porządek" czy "Code of Vengeance".

W 1948 roku poślubiła Daniela O’Connora - producenta związany ze stacją NBC. Doczekali się piątki dzieci: Kevina, Briana, Darrena, Glynnis i Seana. 

RadioZET.pl/Deadline