Zamknij

„Lokatorka”: zwiastun filmu inspirowanego historią eksmitowanej Jolanty Brzeskiej [WIDEO]

15.11.2021 13:48
Lokatorka - kadr z filmu
fot. materiały promocyjne Kino Świat

„Lokatorka” to nowy polski dramat, inspirowany historią Jolanty Brzeskiej, która została nielegalnie eksmitowana z własnej posiadłości, gdy deweloper chciał odkupić cenny budynek w centrum Warszawy. Co już wiemy o filmie? Kiedy premiera?

„Lokatorka”, inspirowana prawdziwą historią Jolanty Brzeskiej – kobiety, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach w trakcie afery reprywatyzacyjnej, dotyczącej pewnej działki na warszawskim Mokotowie. Film Michał Otłowskiego zadebiutował podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie spotkał się z dość przychylnym odbiorem.

Historia przedstawiona w filmie, wedle zapowiedzi dystrybutora, firmy Kino Świat, „obnaża prawdę na temat procederu, w wyniku którego w Warszawie zreprywatyzowano ponad 4 tysiące nieruchomości, pozbawiając tym samym ok. 50 tys. osób dachu nad głową”.

"Lokatorka" - o czym opowiada film?

Opowieść skupia się na mieszkańcach pewnej kamienicy na warszawskim Mokotowie, którzy dostają propozycję nie do odrzucenia, gdy w ich drzwiach stawia się rzekomy prawny właściciel budynku. Mężczyzna proponuje im pieniądze za wyprowadzkę z lokum. Gdy niektórzy nie zgadzają się na ofertę, „właściciel” znajduje zaskakujące i bezwzględne metody perswazji. 

Najbardziej zdeterminowana jest Janina Markowska, która nie zamierza opuszczać lokum, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Gdy jednak kolejne mieszkania pustoszeją na jej oczach, kobieta coraz bardziej obawia się o swój los. Gdy niedługo później Janina ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, rozpoczyna się policyjne śledztwo w jej sprawie. Dochodzenie prowadzi młoda policjantka. Kobieta trafia na trop intrygi, w którą mogą być zamieszani politycy, agenci dawnych służb, a nawet znani i uznani członkowie polskiej palestry. Jak daleko posunięty jest nielegalny proceder?

„Lokatorka” – zwiastun 

Film otrzymał właśnie pierwszy pełnoprawny zwiastun. Materiał prezentuje się następująco:

„Lokatorka” – twórcy i obsada

Michał Otłowski, twórca świetnie ocenianego „Jezioraka”, jest reżyserem filmu. Produkcja powstała na bazie scenariusza autorstwa Jacka Mateckiego i Tomasz Klimali, człowieka odpowiedzialnego za sukces filmu „365 dni”.

Na ekranie zobaczymy natomiast takich aktorów i aktorki jak: Irena Melcer, Leszek Lichota, Jan Frycz, Sławomira Łozińska, Piotr Głowacki, Kamil Nożyński czy Andrzej Grabowski.

„Lokatorka” – kiedy premiera?

Premiera filmu przewidziana jest na 3 grudnia.

Czytaj także:  Lindsay Lohan - jak dziś wygląda gwiazda Wrednych Dziewczyn? Zdjęcie ze świątecznego filmu Netflixa

RadioZET.pl/Onet.pl/informacja prasowa Kino Świat