Zamknij

Plakat filmu Almodovara usunięty przez Instagram. Moderatorów zgorszyło macierzyństwo

12.08.2021 09:26
Madres paralelas plakat
fot. materiały prasowe Sony Picture Classics

Plakat filmu "Madres Paralelas" hiszpańskiego mistrza kina, Pedra Almodovara, został usunięty przez Instagram z powodu naruszenia zasad dotyczących nagości.

"Madres Paralelas" to najnowszy film Pedra Almodovara, w którym w jednej z głównych ról tradycyjnie zobaczymy Penelope Cruz. W związku z faktem, że już 1 września 2021 roku obraz o dwóch matkach otworzy 78. Międzynarodowy Festiwal w Wenecji, w mediach społecznościowych udostępniono artystyczny plakat promujący film. Ten jednak nie spodobał się moderatorom z Instagrama, bo - jak stwierdzono - łamał zasady serwisu dotyczące nagości.

"Madres Paralelas": Plakat filmu Almodovara usunięty przez Instagram [FOTO]

Z pewnością zastanawiacie się, co takiego znajdowało się na gorszącym plakacie filmu "Madres Paralelas" (w dosłownym tłumaczeniu - matki równoległe). Otóż była to jedna z najbardziej naturalnych rzeczy nie tylko w świecie ludzi, ale i wszystkich ssaków - żeński sutek w trakcie laktacji. 

Javier Jaen - grafik, który go zaprojektował - spodziewał się takiego obrotu spraw i niedługo później ponownie udostępnił plakat "Madres Paralelas", dzięki czemu możecie zobaczyć go poniżej.

- Tak jak się spodziewałem @instagram usunął plakat, który stworzyliśmy do najnowszego filmu Almodóvara #madresparalelas. Wrzucam go ponownie. Dzięki za udostępnianie - napisał pod swoim dziełem.

Facebook przeprosił, ale nie za to, za co powinien

Po burzy, jaką wywołało w sieci usunięcie plakatu nowego filmu Pedra Almodovara,  Facebook (właściciel Instagrama) zdecydował się przywrócić dzieło Jaena i przeprosić za nadgorliwą reakcję moderatorów. W oświadczeniu przekazanym agencji Associated Press serwis społecznościowy przyznaje, że ocenzurował plakat z powodu nagiego kobiecego sutka, po czym dodaje:

- Robimy jednak wyjątki, by pozwolić na nagość w pewnych okolicznościach, w tym - gdy pojawia się jasny artystyczny kontekst. Dlatego przywróciliśmy posty udostępniające plakat filmu Almodovara na Instagramie i naprawdę przepraszamy za całe zamieszanie.

Pedro Almodovar i Javier Jaen niespecjalnie przejęli się sprawą. Grafik zacytował rozmowę z reżyserem, który miał mu powiedzieć:

- Robiłem filmy z plakatami przez całe życie, na długo zanim pojawił się Instagram i będę to robił nadal, kiedy Instagrama już nie będzie.

Problem z usunięciem plakatu "Madres Paralelas" tkwi jednak znacznie głębiej i sprowadza się nie tylko do tematu ograniczania artystycznej wolności. Uznawanie matczynego sutka z kroplą mleka za coś gorszącego i obrazoburczego jest przejawem mom-shamingu i seksualizacji naturalnych czynności, jak karmienie piersią swojego potomstwa. Jest też pokłosiem trwającego w mediach społecznościowych sporu oznaczanego hasztagiem #FreeTheNipple, którego twórcy próbują udowodnić, że kobiece sutki są taką samą częścią ciała jak sutki męskie, które nikogo w przestrzeni publicznej nie gorszą.

"Madres Paralelas" - Kiedy premiera nowego filmu Pedra Almodovara?

"Madres Paralelas" jest opowieścią o dwóch matkach, które poznają się jeszcze na sali porodowej. Obie są singielkami, które przypadkowo zaszły w ciążę, jednak ich podejście do macierzyństwa jest zupełnie inne. Wkrótce kobiety zaczyna łączyć bardzo silna więź.

W rolach głównych występują muza Almodovara - Penelope Cruz i początkująca Milena Smit. Pierwszy pokaz filmu odbędzie się na początku września podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, gdzie weźmie też udział w konkursie głównym. Do kin "Madres Paralelas" ma trafić 24 grudnia 2021 roku.

RadioZET.pl/Deadline/Instagram