Zamknij

„MASS”: zwiastun jednego z najlepszych filmów roku [WIDEO I RECENZJA]

03.09.2021 17:25
MASS - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Sundance

„MASS” Frana Kranza prezentowane było podczas tegorocznego festiwalu filmowego Sundnance. Choć produkcja nie zyskała podczas imprezy żadnej nagrody, szybko trafiła na listy najlepszych filmów imprezy, przygotowywanych przez dziennikarzy z całego świata. Właśnie pojawił się pierwszy zwiastun. Co mówi nam o produkcji? Kiedy premiera?

„MASS” Frana Kranza to poruszająca opowieść, rozegrana na jedno pomieszczenie i czterech aktorów. Teatralny styl prowadzenia historii przez debiutującego w długim metrażu reżysera i aktora Frana Kranza pozwala jeszcze silniej i mocniej współodczuwać emocje, które targają bohaterami.

„Mass” opowiada bowiem o rodzicach ofiar tzw. „mass shooting”, w tym wypadku strzelaniny w szkole. Temat trudny, ale podjęty przez całą ekipę z należytą ogładą i przedstawiający problem z wyjątkowo szerokiej perspektywy. Obraz zachwyca grą aktorską głównych aktorów, a niektóre przemyślenia potrafią uderzyć w samo serce widza.

„MASS” – zwiastun

W sieci zadebiutował pierwszy, teaserowy zwiastun produkcji. Materiał prezentuje się następująco:

„Mass” – twórcy i obsada

Za scenariusz i reżyserię odpowiada aktor i debiutujący reżyser Fran Kranz. Kranz jest najlepiej znany ze swojej roli w filmie Drew Goddarda „Dom w głębi lasu”, serialu science-fiction „Dollhouse” czy małej roli w głośnym serialu Showtime „Na cały głos”.

Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów jak: Jason Isaacs, Ann Dowd, Martha Plimpton i Reed Birney.

„Mass” – mini-recenzja

Miałem szansę obejrzeć film podczas tegorocznego festiwalu Sundance, gdzie zrobił na mnie piorunujące wrażenie i trafił na listę najlepszych filmów półrocza. Kilka słów po seansie prezentuje się następująco:

Akcja filmu, rozgrywająca się w jednym pomieszczeniu, przywodzi na myśl rozwiązania teatralne, a także te zastosowane w kinie, bazującym na słynnych sztukach teatralnych. Naturalnym punktem odniesienia wydaje się „Rzeź” Romana Polańskiego, również rozegrana na czwórkę aktorów i skupiająca na problemach dzieci w szkole. Film polskiego reżysera bazował na sztuce teatralnej „Bóg mordu” autorstwa Yasminy Rezy i umiejętnie wykorzystywał odcięcie bohaterów i zamknięcie ich w czterech ścianach jednego domostwa. Znaczącą różnicą między oboma filmami jest jednak fakt, że temat podjęty przez Kranza jest dużo poważniejszy i cięższy.

Film niesie na swoich barkach doskonałe aktorstwo w zasadzie każdego członka obsady. Każdy bohater i aktor dostaje tu szansę na pokazanie talent i oszołomienie widza swoimi umiejętnościami. Nominacje aktorskie mogą posypać się jak z rękawa. Kolejne dialogi i monologi serwowane przez każdego z nich coraz silniej oddziałują na widza, wzbudzając jego empatię i każąc mu współodczuwać ciężkie stany emocjonalne bohaterów. 

„Mass” to seans wycieńczający emocjonalnie, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Produkcja dosłownie przykleja nas do ekranu, nie pozwala uwolnić się od trudnych i czasem wewnętrznie sprzecznych stanów, w jakich znajdują się bohaterowie. Po seansie musiałem aż wyjść na długi spacer, by zwyczajnie przewietrzyć głowę i odetchnąć po tym, jak reżyser i aktorzy precyzyjnie zaciskali moje mięśnie jak w imadle. Wyśmienity Film, który powinien zobaczyć każdy kinoman.

„Mass” – kiedy premiera?

Film trafi do amerykańskich kin oraz na tamtejsze platformy VOD już 8 października. Polska premiera filmu odbędzie się natomiast podczas tegorocznego American Film Festival, który w tym roku odbywa się w dniach 9-14 listopada, a następnie dzięki dystrybutorowi Galapagos Films trafi do kin najprawdopodobniej jeszcze jesienią tego roku.

Czytaj także:  SXSW 2021 - zwycięzcy i relacja z festiwalu

RadioZET.pl/Enterainment Weekly