Zamknij

"Matrix: Zmartwychwstania" - wszystkie szczegóły, które przeoczyliście w zwiastunie filmu

13.09.2021 15:17
Matrix: zmartwychwstania - Carrie-Anne Moss - kadr z filmu
fot. Warner Bros./materiały prasowe

Pierwszy zwiastun filmu "Matrix: Zmartwychwstania" kryje w sobie dużo odniesień do oryginalnego filmu z Keanu Reevesem. Czy wyłapaliście je wszystkie?

Na początku września 2021 roku do sieci trafił w końcu pierwszy zwiastun czwartej części serii "Matrix". Stworzona po latach kontynuacja hitu z Keanu Reevesem w roli głównej rozpala wyobraźnię fanów kultowego tytułu sióstr Wachowski. Co kryje w sobie zwiastun filmu?

"Matrix: Zmartwychwstania" - ukryte odniesienia w filmie z Keanu Reevesem

Już pierwsza część "Matrixa" była pewna ukrytych znaczeń. Na temat filmu powstało wiele opracowań naukowych, bo twórczynie odniosły się do wielu tekstów kultury, często wykraczających poza popkulturę. Wygląda na to, że podobnie będzie w filmie "Matrix: Zmartwychwstania".

Mark Millien - dziennikarz portalu CBR, postanowił prześledzić trailer nowego "Matrixa", by znaleźć w nim ukryte przesłania zostawione przez Lanę Wachowski. W trwającym około dwóch i pół minuty zwiastunie pojawia się wiele interesujących szczegółów, które można łatwo przeoczyć. Millien zauważył, że w początkowym fragmencie terapii Neo, nadwyraz często pojawiają się motyle oraz czarny kot. Zwierzęta te nie zostały użyte bez powodu.

W pierwszym "Matriksie" czarny kot był symbolem restartu systemu, co miało tłumaczyć zjawisko déjà vu. Pojawił się ponownie w trzeciej części, po tym jak Neo pokonał Agenta Smitha. W symboliczny sposób mamy więc do czynienia z kolejnym restartem Matriksa. Motyle odnoszą się natomiast do motywu przewodniego całej serii, czyli metamorfozy, co wiąże się z naturą tych owadów. Pojawiły się też w jednym z komiksów osadzonych w świecie "Matriksa" - "Butterfly" autorstwa Dave'a Gibbonsa, opartym na cytacie z jednego dzieł Zhuangziego - starożytnego chińskiego filozofa.

W tym samym fragmencie terapeuta ma na nosie okulary w niebieskiej oprawce. Biorąc pod uwagę, że w innej scenie ze zwiastuna pojawia bohaterka grana przez Priyankę Choprę, która nosi czerwone okulary, można spekulować, że obie postacie są dwiema stronami tej samej osoby, która stanowi przewodnika głównego bohatera. Kolory odnoszą się do innego słynnego symbolu z mitologii "Matriksa" - czerwonej i niebieskiej pigułki, pomiędzy którymi musiał wybrać Neo w pierwszej części serii.

W zwiastunie widzimy też bohaterkę graną przez Jessicę Henwick, która ma z kolei niebieskie włosy i tatuaż białego królika. Królik jest oczywiście jednym z bohaterów "Alicji w Krainie Czarów". To właśnie ona pokazuje Neo prawdę na temat świata, przeprowadzając go na "drugą stronę lustra".

W jednym z fragmentów scen akcji pojawia się też napis "DEUS EX MACHINA". Oprócz oczywistego odniesienia do zabiegu znanego z dramatu antycznego, pojawia się też nawiązanie do głównej maszyny sztucznej inteligencji z filmu "Matrix: Rewolucje", która pomogła Neo w ostatecznym pokonaniu Agenta Smitha w efekcie doprowadzając do pokoju pomiędzy sztuczną inteligencją a mieszkańcami Syjonu.

Powróciło też wiele elementów charakterystycznych dla serii "Matrix", takich jak naginanie praw fizyki, spektakularne skoki z dachów, czy umiejętność zatrzymania przez Neo wystrzeliwanych w jego kierunku pocisków. Jedzone przez głównego bohatera garściami niebieskie pigułki mogą być więc swego rodzaju inhibitorami wyjątkowych umiejętności bohatera granego przez Keanu Reevesa.

"Matrix 4" - kiedy premiera?

Zwiastun to tylko wierzchołek góry lodowej, którą zobaczymy wraz z premierą filmu "Matrix: Zmartwychwstania". W produkcji Lany Wachowski Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Jada Pinkett Smith, Yahya Abdul-Mateen II, Neil Patrick Harris, Jessica Henwick i Jonathan Groff. Według planów twórców "Matrix 4" trafi do kin (a w USA również na platformę HBO Max) już 22 grudnia 2021 roku.

RadioZET.pl/CBR