Zamknij

Max von Sydow nie żyje. Kultowy aktor zmarł w wieku 90 lat

Maciej Friedrich
09.03.2020 13:57
Max von Sydow nie żyje. Kultowy aktor zmarł w wieku 90 lat
fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Max von Sydow nie żyje. Szwedzki gwiazdor filmowy zmarł w wieku 90 lat. W pamięci widzów zapisał się wspaniałymi kreacjami w filmach Ingmara Bergmana. Wystąpił także w "Gwiezdnych wojnach" oraz "Grze o Tron".

Max von Sydow nie żyje. 8 marca pojawiła się informacja o śmierci szwedzkiego gwiazdora filmowego, który dla wielu widzów był jedną z kultowych postaci światowego kina. Urodziny w Lund aktor zmarł w wieku 90 lat. W pamięci fanów von Sydow zapisał się między innymi rolami w dziełach reżysera Ingmara Bergmana, między innymi doskonałej "Siódmej pieczęci" z 1957 roku, za którą otrzymał Złotą Palmę w Cannes.

Aktor niemal do końca życia nie zrezygnował z pracy zawodowej i niezmiennie zachwycał błyskotliwymi kreacjami aktorskimi. W 2015 roku pojawił się w filmie "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy", a wielbiciele "Gry o Tron" zapamiętają go jako Trójoka Wrona. Rola w serialu HBO przyniosła mu nominację do nagrody Emmy. Był dwukrotnie nominowany do Oscara (za role w "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" oraz "Pelle zwycięzca".

Max von Sydow nie żyje. Światowej sławy aktor zmarł w wieku 90 lat

Max von Sydow urodził się 10 kwietnia 1929 roku w szwedzkim Lund. Decyzję o związaniu życia z aktorstwem podjął w szkole średniej. W 1948 został przyjęty do Królewskiej Akademii Teatralne w Sztokholmie. Zadebiutował rok później w dramacie "Tylko matka". Światową sławę przyniosła mu kreacja Jezusa w "Opowieści wszech czasów".

Prywatnie von Sydow był dwukrotnie żonaty. W małżeństwa z Christiną Olin ma dwóch synów. W kwietniu 30 kwietnia ożenił się z Catherine Belet. Zrezygnował z obywatelstwa szwedzkiego, by otrzymać francuskie.

Śmierć aktora to ogromny cios dla międzynarodowego środowiska filmowego.

RadioZET.pl/MF