Zamknij

"Miasto": Bartłomiej Topa jak Humphrey Bogart w zwiastunie polskiego filmu noir [WIDEO]

14.06.2021 11:09
Bartłomiej Topa Miasto Zwiastun
fot. Marcin Szpak/Kino Świat

"Miasto" już 25 czerwca 2021 zadebiutuje w kinach w całej Polsce. Dystrybutor Kino Świat zaprezentował pierwszy zwiastun filmu, w którym główne role grają Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz i Karolina Gruszka. 

"Miasto" to debiut fabularny Marcina Sautera inspirowany starym kinem, a w szczególności stylistyką noir. W głównej roli występuje Bartłomiej Topa, który niczym Humphrey Bogart w filmach z lat 40. XX wieku, samotnie przemierza tytułowe, mroczne miasto, starając się rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. 

Zobacz także

"Miasto": Zwiastun polskiego filmu noir z Bartłomiejem Topą [WIDEO]

Gangsterskie porachunki, zabójcza femme fatale i gra pozorów na tle mrocznego "Miasta" - tak debiut fabularny Marcina Sautera, dokumentalisty uznanego za Artystę Roku w plebiscycie Gazety Wyborczej, opisuje dystrybutor filmu. "Miasto" faktycznie jest filmem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Stylistyka kina noir, której rozkwit przypadał na lata 40. XX wieku, jest tutaj przeniesiona w skali 1:1 z filmów takich jak "Sokół Maltański" (1941), "Wielki sen" (1946) czy "Mroczne przejście" (1947), gdzie legendarnych Humphrey Bogart wcielał się w kolejnych detektywów uwikłanych w mroczne tajemnice. Mocne kontrasty, wyraziste cienie, miasto w roli głównej i narracja z offu, a do tego bardzo, ale to bardzo wyraźne ziarno - wszystko to ma przywodzić na myśl klasykę kina gangsterskiego. Czy jednak poza charakterystycznymi cechami i ikonografią słynnego nurtu, "Miasto" zaprezentuje też jakość kultowych produkcji? Przekonamy się już 25 czerwca 2021. Tymczasem - za sprawą oficjalnego zwiastuna - możemy ocenić, jakie ma na to szanse.

"Miasto": Premiera filmu już 25 czerwca 2021

"Miasto" jest opowieścią o samotnym detektywie, który przybywa do mrocznej miejscowości, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Mężczyzna szybko staje się pionkiem w grze toczonej między lokalnym gangsterem o pseudonimie Wielki, a Profesorem, który tworzy epokowe wynalazki. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o samym sobie.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Marcin Sauter. Za zdjęcia odpowiada Piotr Rosołowski. Producentem jest Mikołaj Pokromski z Pokromski Studio. W głównych rolach występują Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz i Karolina Gruszka. Gościnnie na ekranie pojawi się Stanisław Tym. Premiera już 25 czerwca 2021.

RadioZET.pl/Kino Świat