Zamknij

Michel Piccoli nie żyje. Legendarny francuski aktor zmarł w wieku 94 lat

Maciej Friedrich
18.05.2020 14:01
Michel Piccoli nie żyje. Legendarny francuski aktor zmarł w wieku 94 lat
fot. Bellak Rachid/ABACA/EAST NEWS

Michel Piccoli nie żyje. W wieku 94 lat zmarł jeden najpopularniejszych francuskich aktorów, znany między innymi z roli u boku Brigitte Bardot. Widzowie pokochali go za rolę w kultowej "Pogardzie".

Michel Piccoli nie żyje. W wieku 94 lat zmarł jeden z najwybitniejszych francuskich aktorów, ceniony przez krytyków i uwielbiany przez fanów. Smutną wiadomością w poniedziałek 18 maja 2020 roku podzieliła się rodzina artysty, informacje o śmierci pojawiły się między innymi na łamach Le Figaro.

Ciężko zliczyć wszystkie aktorskie kreacje Piccoli, w filmowej branży pracował blisko 80 lat, występując w 230 filmach. Do tego doliczyć należy występy w telewizji oraz na deskach teatrów. Jego wkład w światową kinematografię doceniono między innymi, umieszczając go w gronie jurorów festiwalu filmowego w Cannes. Światową sławę przyniosła mu "Pogarda" z 1963 roku, w której wystąpił u boku legendarnej Brigitte Bardot.

Michel Piccoli nie żyje. Zmarła legenda francuskiego kina

Piccoli był uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych francuskich aktorów, który doskonale radził sobie w wielu filmowych gatunkach. Karierę rozpoczął w latach 40., a ostatni raz mogliśmy podziwiać go na ekranach w 2015 roku. Cztery lata wcześniej w filmowym światku głośno było o jego kreacji w "Habemus papam: mamy papieża" w reżyserii Nanniego Morettiego.

W 1980 roku Michel Piccoli otrzymał w Cannes statuetkę dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Skok w pustkę". Odebrał także Srebrnego Niedźwiedzia za "Dziwną sprawę". Poza aktorstwem był mocno zaangażowany w politykę, stawał po stronie lewicy przeciwko Frontowi Narodowemu.

Piccoli urodził się 27 grudnia w Paryżu, był synem pianistki i skrzypka. Czterokrotnie żonaty, wychowywał córkę Annę - Cordelię. Śmierć aktora to ogromna strata dla światowej kinematografii i świata artystycznego.

Piccoli nie żyje
fot. AFP/EAST NEWS

RadioZET.pl/MF