Zamknij

Polski festiwal filmowy apeluje do premiera Morawieckiego i rządu. Prosi o wcześniejsze otwarcie kin

29.04.2021 13:01
4. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - plakat reklamujacy festiwal przed Dolnoslaskim Centrum Filmowym
fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER/East News

Kina w Polsce zostaną otwarte przed 29 maja? Przedstawiciele festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity mają taką nadzieję i apelują do rządu o zmianę daty zniesienia obostrzeń. 

Rząd zapowiedział, że kina w Polsce mogą znowu się otworzyć od 29 maja 2021 roku. Chociaż kinomani się cieszą, przedstawiciele festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity apelują, by przyspieszyć termin otwarcia kin studyjnych.

Apel Millennium Docs Against Gravity - czy kina w Polsce zostaną otwarte wcześniej?

Od wielu miesięcy kina w całej Polsce stoją puste z powodu pandemii koronawirusa. Co prawda w zimie 2021 roku pojawiło się warunkowe zniesienie obostrzeń, ale wiele kin nie skorzystało z okazji, by zaprosić widzów, z obawy na możliwość ponownego zamknięcia wielu sektorów polskiej gospodarki. Rząd zadecydował jednak, że 29 maja 2021 roku kina będą mogły wrócić do swojej działalności.

Data nie satysfakcjonuje jednak nie tylko dystrybutorów i zarządców multipleksów oraz kin studyjnych, ale również organizatorów festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Na Facebooku instytucji pojawił się apel zaadresowany do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego oraz innych przedstawicieli rządu polskiego.

Apel wsparli nie tylko organizatorzy Millennium Docs Against Gravity, ale również inne festiwale i instytucje związane z branżą filmową, a także kina studyjne. W treści posta czytamy, że przedstawiciele festiwalu domagają się przesunięcia zniesienia obostrzeń dotyczących kin na dzień 21 maja 2021 roku. Wtedy bowiem zaplanowano część kinową imprezy. Apel motywowany jest dbaniem o kina studyjne w Polsce, które przez ostatni miesiące nie miały możliwości zarobku, a wiele z nich zostało zamkniętych na dobre. Otwarcie kin tuż przed wakacjami nie jest korzystne dla kin studyjnych, ponieważ w okresie letnim, pojawia się mniejsze zainteresowanie seansami na dużym ekranie. Organizatorzy festiwalu chcą więc połączyć siły z przedstawicielami mniejszych obiektów, by wyświetlać dokumenty i tym samym przynajmniej częściowo podreperować ich finanse.

Warto zaznaczyć, że mimo pandemicznych obostrzeń, w 2020 roku Millennium Docs Against Gravity udało się zgromadzić rekordową liczbę widzów, więc zmiana daty otwarcia kin, miałaby realny wkład finansowy dla osób zarządzających kinami studyjnymi.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Millennium Docs Against Gravity - co to za festiwal?

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Od wielu lat corocznie odbywa się w maju w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. 21 maja 2021 rusza 18. edycja imprezy.

Podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w formie hybrydowej - część prezentowanych filmów trafi do kin, a pozostałe tytuły będzie można oglądać za pośrednictwem internetu.

RadioZET.pl/Facebook
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET