Zamknij

Powstaje film o Helen Keller. Po raz pierwszy zagra ją niesłysząca aktorka

15.10.2021 11:39
Millicent Simmonds
fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Millicent Simmonds, niesłysząca aktorka znana z serii filmów "Ciche miejsce", zagra Helen Keller - pisarkę, działaczkę i pedagożkę, która była pierwszą głuchoniewidomą osobą z dyplomem Bacherol of Arts.

Helen Keller to wyjątkowa postać, o której powstała już niejedna książka i film. Do najsłynniejszych należy "Cudotwórczyni" z 1962 roku, gdzie zagrała ją Patty Duke. Po raz pierwszy jednak głuchoniewidomą pisarkę zagra autentycznie niesłysząca osoba. Będzie to 18-letnia Millicent Simmonds, która grała córkę Johna Krasinksiego i Emily Blunt w obydwu częściach "Cichego miejsca".

"Helen & Teacher": Millicent Simmonds i Rachel Brosnahan jako Helen Keller i Anne Sullivan

Millicent Simmonds na ekranie towarzyszyć będzie Rachel Brosnahan. Gwiazda "Wspaniałej Pani Maisel" wcieli się w nauczycielkę, mentorkę i towarzyszkę Helen, Anne Sullivan, która wsławiła się stworzeniem autorskiego planu nauczania dla dzieci z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. To właśnie dzięki niej Helen Keller ze spisanej na straty dziewczynki wyrosła na odnoszącą sukcesy kobietę. Sullivan była przewodniczką i łączniczką ze światem dla Helen odkąd skończyła ona 6 lat w 1886 roku, aż do swojej śmierci w 1936 roku.

Film "Helen & Teacher" (ang. Helen i nauczycielka) skupi się na latach młodości Helen Keller, kiedy stawiała pierwsze kroki w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda, poszerzając swoje horyzonty i odkrywając swoją seksualność. Ukaże też różne oblicza więzi łączącej dwie tytułowe bohaterki. Zamiast przedstawiać Anne Sullivan jedynie jako "cudotwórczynię", pokaże też jej skłonności do kontrolowania Helen i konserwatywne poglądy, które stały w sprzeczności z odkrywaniem uroków życia przez podopieczną.

EN_00909598_3918
fot. Helen Keller i Anne Sullivan/Everett Collection/East News

"Helen & Teacher" - twórcy filmu

Reżyserem filmu jest Wash Westermoreland, który swój talent do opowiadania podobnych historii udowodnił filmem "Motyl Still Alice". Scenariusz napisał wraz z Leetitą Mikles w konsultacji z zespołem Helen Keller National Center for Youth and Adults. Produkują studia Killer Films i Sugar23. Role producentów pełnią Sukee Chew i Pamela Koffler, zaś producentów wykonawczych - Victor Paul Wajnberg i Russ Posternak. Zdjęcia do "Helen & Teacher" mają rozpocząć się latem 2022 roku. Data premiery nie została jeszcze ustalona.

RadioZET.pl/Deadline