Zamknij

Kodeks karny: najłagodniejszą karą przewidzianą w polskim KK jest...

Redakcja
30.08.2018 15:44
Milionerzy 111
fot. screen Player.pl

„Najłagodniejszą karą przewidzianą w polskim Kodeksie karnym jest...” – takie pytanie usłyszał w 111. odcinku „Milionerów” Szymon Wojtyra. Było to pytanie za 40 tysięcy złotych.

„Milionerzy”: Najłagodniejszą karą przewidzianą w polskim Kodeksie karnym jest... - na to pytanie w 111. odcinku „Milionerów” odpowiadał Szymon Wojtyra. Odpowiedź nie była oczywista. Gracz zdecydował się wykorzystać swoje ostatnie koło ratunkowe.

Najłagodniejszą karą przewidzianą w polskim Kodeksie karnym jest:

A: nagana
B: grzywna
C: miesiąc więzienia
D: rok więzienia

Koło ratunkowe 50:50 okazało się bardzo pomocne, bo odrzucone zostały odpowiedzi A i C, a pozostały B i D. Odpowiedź B wydawała się uczestnikowi prawdopodobna i tę zaznaczył.

Na szczęście okazało się, że to poprawna odpowiedź. Pan Szymon wygrał 75 tysięcy złotych i przeszedł do dalszej gry.

Kodeks karny: jakie kary przewiduje?

Polski Kodeks karny przewiduje kilka typów kar. Są to:

- grzywna,

- ograniczenie wolności,

- pozbawienie wolności,

- 25 lat pozbawienia wolności,

- dożywotnie pozbawienie wolności.

Kara grzywny w KK

Jak stanowi KK, kara grzywny jest karą za przestępstwa o mniejszym stopniu szkodliwości społecznej. Za zaletę grzywny uznaje się fakt, iż sprawca nie jest zmuszony do kontaktów ze środowiskiem przestępczym, do czego dochodzi w więzieniu, a przy wykonaniu tej kary nie jest potrzebny kosztowny aparat więziennictwa. Jak wskazują karniści, grzywna powinna być głównym środkiem karnym stosowanym wobec tzw. drobnej przestępczości.

Grzywna orzekana się w stawkach dziennych. Najniższa możliwa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 360 (z możliwością przekroczenia tej granicy nawet do 540 stawek grzywny). Wysokość stawki określona jest natomiast w granicach od 10 do 2000 złotych. Karę grzywny można orzec obok kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść taką osiągnął. Kodeks karny stanowi, że dwie stawki dzienne grzywny są równorzędne jednemu dniowi pozbawienia wolności oraz dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/SA