Zamknij

Najlepsze filmy o więzieniu i to nie nie tylko na poważnie. Sprawdź nasze propozycje!

04.01.2021
Aktualizacja: 22.01.2021 15:47
Ręka trzymająca pilot do telewizora i telewizor w tle
fot. Shutterstock

Jak wygląda świat zza krat? Nie musisz tam trafić, by się przekonać, wystarczy obejrzeć film o więzieniu. Oto nasz ranking z serii tematyki więziennej.

Nie chcielibyśmy do niego trafić, ale oglądanie go na dużym ekranie fascynuje nas od dawna. Filmy o więzieniu cieszą się niesłabnącą popularnością, zapewne ze względu na poruszające historie, które są w nich przedstawiane i nutkę tajemniczości otaczającą tę tematykę. Jeśli więc chcesz wybrać się w wirtualną podróż za kratki, być może zainteresuje cię jeden z zaproponowanych przez nas filmów.

Kultowe filmy więzienne - starsze pozycje 

Wśród klasycznych pozycji, które musi znać każdy szanujący się kinoman, musimy wymienić "Skazanych na Shawshank" i "Zieloną milę". Te kultowe filmy więzienne powstały na podstawie powieści Stephena Kinga. Ten pierwszy opowiada o bankierze, który niesłusznie trafia do więzienia i próbuje odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości. Nieoczekiwana przyjaźń ze skazanym za niewinność Redem inspiruje go jednak do podjęcia działań. Ten drugi to historia losów zmęczonego służbą strażnika, którego życie odmienia mężczyzna skazany za zabicie dwójki dzieci. Oczywisty sprawca zbrodni okazuje się jednak nie tym, za kogo pierwotnie miał go Paul (w tej roli fenomenali Tom Hanks).

Zobacz także: Najlepsze filmy o napadach na bank

Kultowe filmy więzienne - nowsze pozycje 

Nieco nowszymi pozycjami na liście kultowych filmów więziennych jest "Więzień nienawiści", który w poruszający i brutalny sposób przedstawia skutki szkodliwych ideologii oraz wciskająca w fotel "Wyspa tajemnic". Rozpoczyna się ona wprawdzie niczym klasyczny kryminał, ale szybko schodzi na znacznie bardziej zaskakujące tory prowadzące do niespodziewanego finału. 

Filmy o  młodocianych więźniach

Ten dość popularny motyw w kulturze, pojawiający się również w polskim "Bożym ciele", eksplorowany jest na różne sposoby przez kino europejskie. Porusza go m.in. norweska "Wyspa skazańców", która jest opowieścią o tym, co może się stać, gdy dotychczas sadystycznie traktowani pensjonariusze zakładu poprawczego zbuntują się przeciwko surowym regułom. Filmem o młodocianych więźniach jest także brytyjski "Starred up". To ciężka i mroczna historia młodego mężczyzny, którego brutalność zmusza służby więzienne do przeniesienia go do oddziału dla dorosłych. Odnajduje tam swojego niewidzianego przez czternaście lat ojca, który stara się przekonać go do podjęcia terapii grupowej. Czy jednak zwichrowany w tak młodym wieku charakter da się jeszcze naprawić?

W nieco lżejszym klimacie utrzymany jest zaś młodzieżowy serial "The Misfits". Opowiada o grupie pięciu nieletnich przestępców przekonanych o tym, że prace społeczne, na które zostali skazani, będą stratą czasu. Gwałtowne uderzenie pioruna uaktywnia w nich jednak wyjątkowe moce, o których istnieniu nie mieli pojęcia. Mimo wewnętrznych sporów, grupa musi zjednoczyć się, by pokonać tajemniczego przeciwnika, który pojawia się na horyzoncie.

Filmy z przymrużeniem oka, których akcja odbywa się w więzieniu

Chociaż oglądanie większości filmów o więzieniu stanowi dość przygnębiające doświadczenie, w tej kategorii chcielibyśmy przewrotnie zaprezentować dwie pozycje, które nie traktują tego tematu tak poważnie. Pierwszą z nich jest kultowy już musical "Chicago", opowiadający o dwóch zabójczyniach własnych mężów. W więzieniu nie walczą jednak o przetrwanie, a o uwagę mediów, popularność i pomoc skorumpowanego prawnika -  specjalisty od promowania więźniarek. 

Drugi to Skok Henry’ego – kryminalna komedia z Keanu Reevesem w roli głównej. Zwolniony z więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił, ogarnięty pragnieniem zemsty Max postanawia napaść na ten sam bank, za którego obrabowanie został niesłusznie skazany. 

Nie tylko filmy - najlepsze seriale o więzieniu

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne, gdybyśmy nie wspomnieli o dwóch serialach, które miały ogromny wpływ na społeczne wyobrażenie więzień. Pierwszym z nich jest "Skazany na śmierć", którego wyprodukowano niemal 100 odcinków! Jest więc, co oglądać! Zagrywki polityczne sprawiają, że niewinny człowiek zostaje skazany na śmierć za zabójstwo wiceprezydenta. Jedyną jego nadzieją na uniknięcie stryczka jest młodszy brat i jego genialny plan. Zostaje on osadzony w tym samym więzieniu, by zaplanować ucieczkę od wewnątrz i zapewnić im obu wolność. Kluczem jest tatuaż, który w rzeczywistości pełni rolę… mapy.

Drugim z nich jest natomiast łączący wątki dramatyczne i komediowe "Orange Is the New Black", który podbił serca milionów użytkowników Netfliksa. Skazana za niemal przedawnione przestępstwo Piper Chapman trafia do więzienia o niskim rygorze, co wyrywa ją z jej wygodnych przyzwyczajeń. W czasie odsiadki nie tylko przyzwyczaja się do nowych reguł, ale także poznaje nowych, nieco ekscentrycznych przyjaciół o zwichrowanych kolejach życia.

Zobacz także: Filmy o mafii - najlepsze filmy o gangsterach