Zamknij

Najnowszy. Nowy film twórcy „Bogów" już w kinach

Redakcja
17.11.2017 08:46
Najnowszy. Nowy film twórcy „Bogów" już w kinach
fot. YouTube

Od piątku 17 listopada w kinach zobaczymy film „Najlepszy", najnowszy tytuł Łukasza Palkowskiego. Nowe dzieło reżysera „Bogów", nagrodzone przez publiczność 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, to opowieść o Ironmanie Jerzym Górskim – mężczyźnie, który wyszedł z ćpania, ukończył bieg śmierci i ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając w 1990 r. tytuł mistrza na dystansie Double Ironman.

Reżyser, cytując słowa Marka Kotańskiego, że „z narkomanii wychodzą mistrzowie świata, że z narkomanii wychodzą najlepsi", pokazał Górskiego od początku jego zawiłej historii. Opowieść zaczyna się więc od ćpania w legnickim klubie Legment, małych kradzieży, żegnania na cmentarzu kolejnych przyjaciół, a kończy na narodzinach dziecka, śmierci przyjaciela, początku odwyku i kariery sportowej.

Górskiego do biegania zmusił wychowawca w Monarze. Aktywność fizyczna była jednym z elementów terapii i sposobem na wyjście z nałogu - to trochę z ucieczki przed samym sobą filmowy bohater zaczął pływać. W efekcie 2 września 1990 r. Górski jednym ciągiem przepłynął 7, przejechał 360 i przebiegł 84 km. Po biegu mówił - jak przypominają dokumentalne nagrania zamieszczone pod koniec filmu – że wierzy, że jego zwycięstwo „na pewno pomoże wielu, wielu ludziom w Polsce, którzy są uzależnieni".

W filmie pojawią się m.in. Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz, Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Anna Próchniak, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz, Tomasz Kot, Mirosław Haniszewski oraz Kamila Kamińska wyróżnioną w Gdyni za najlepszy debiut aktorski.

RadioZET.pl/SI