Zamknij

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Legendarny aktor zmarł w wieku 88 lat

06.09.2021 19:23
Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Legendarny aktor zmarł w wieku 88 lat
fot. Everett Collection/Everett Collection/East News

Jean-Paul Belmondo był legendą francuskiego kina. Słynny aktor zmarł w poniedziałek 6 września 2021 roku.

Jean-Paul Belmondo, czyli gwiazdor filmu "Do utraty tchu" i istna legenda francuskiego kina, zmarł w poniedziałek 6 września 2021 roku. Jak podaje Agencja Reutera, aktor odszedł  w swoim domu. Przyczyna śmierci nie została jeszcze ujawniona.

Zobacz także

Jean-Paul Belmondo nie żyje: w jakich filmach grał?

Jean-Paul Belmondo urodził się we francuskim Neuilly-sur-Seine 9 kwietnia 1933 roku. Studiował w Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique w Paryżu, a karierę aktorską rozpoczął na deskach teatru. W 1957 roku zadebiutował na ekranie w filmie "Pieszo, konno i wozem".

Następnie aktor zagrał kilka drugoplanowych ról w filmach "Bądź piękna i milcz""Na dwa spusty" i "Francuzka i miłość". Wielką sławę przyniosła mu jednak rola w "Do utraty tchu" Jean-Luca Godarda z 1960 roku.

Choć zaczynał od kina artystycznego, Jean-Paul Belmondo z czasem stał się ikoną kina komercyjnego, a przede wszystkim francuskich komedii i filmów akcji. W trakcie swojej kariery zagrał w niespełna 90 produkcjach, a ostatni raz na ekranie widzieliśmy go w 2009 roku. W roku 2016 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznano mu Złotego Lwa za całokształt twórczości.

RadioZET.pl/Reuters