Zamknij

Nieznany scenariusz Stanleya Kubricka odnaleziony po ponad 60 latach

Redakcja
16.07.2018 13:12
Stanley Kubrick
fot. CSU Archives/Everett Collection/EAST NEWS

Wielkie zaskoczenie dla wszystkich wielbicieli twórczości Stanleya Kubricka! Odkryto jego nieznany scenariusz. Co więcej, dzieło jest kompletne i niemal gotowe do realizacji.

To niemal sto stron scenariusza, zatytułowanego "Burning Secret". Działo odkryte zostało przez Nathana Abramsa z Bangor University, eksperta od twórczości tego zmarłego reżysera. Jak przyznał Abrams, o tym, że Kubrick pracował nad tym scenariuszem, mówiło się od dawna. Nikt jednak nie spodziewał się, że materiał powstał i jest niemal gotowy do realizacji.

O czym jest "Burning Secret" Stanleya Kubricka?

"Burning Secret" to adaptacja noweli Stefana Zweiga z 1913 roku. Ukazuje ona opowieść o mężczyźnie, który chce uwieźć pewną bogatą kobietę. Zaprzyjaźnia się więc z jej synem. Jak twierdzi Abrams, można nazwać to odwróconą historią z "Lolity", gdzie bohater poznaje kobietę, by dostać się do jej córki. W odnalezionym scenariuszu jest inaczej: 10-letni syn staje się "przepustką" do relacji z jego matką.

Scenariusz powstał najpewniej w 1956 roku, kiedy Kubrick nie był jeszcze zbyt znany, przy współpracy z nowelistą Calderem Willinghamem, z którym scenarzysta współpracował przy "Ścieżkach chwały".

Stanley Kubrick w swojej karierze zrealizował tylko kilkanaście filmów, jednak mimo to uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców kina. Wśród jego dzieł są takie znane pozycje jak "Spartakus", "Ścieżki chwały", "Mechaniczna pomarańcza", "2001: Odyseja kosmiczna", "Lśnienie", "Pocałunek kosmity", "Lolita" czy ostatni film: "Oczy szeroko zamknięte" z 1999 roku

RadioZET.pl/SA