Zamknij

Nowe Horyzonty i American Film Festival online – co warto obejrzeć?

05.11.2020 08:40
Nowe Horyzonty i American Film Festival online – co warto obejrzeć?
fot. materiały prasowe Best Film

Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festival połączyły w tym roku siły, aby zrobić wspólną, hybrydową edycję imprezy. Start: już w czwartek 5 listopada. Jakie produkcje warto zobaczyć na platformie festiwalu? Podpowiadamy.

Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festival odbywają się zwykle latem i jesienią w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W tym jednak roku, z powodu pandemii koronawirusa, imprezy odbywają się we wspólnym, listopadowym terminie, na dodatek w trybie hybrydowym, z ogromnym naciskiem na online. Oznacza to, że większość ze 170 produkcji, które znalazły się w połączonym programie, można zobaczyć na teranie całej Polski w dniach 5-15 listopada. Co jednak wybrać z tak bogatego programu? Sprawdziliśmy i podsuwamy kilka propozycji na start własnej festiwalowej drogi.

Nowe Horyzonty i American Film Festival online – co warto zobaczyć?

W programie imprezy obu festiwali dostępnych będzie 170 tytułów z różnych krajów. Wybraliśmy kilka pewniaków, które wydają się niezwykle ciekawe, intrygujące i mogące zapewnić widzowi mnóstwa pozytywnych wrażeń. Te 7 produkcji stanowi dobry punkt startowy do rozpoczęcia przygody z tworzeniem własnego repertuaru obydwu festiwali.

„Czarny niedźwiedź”

Aubrey Plaza i Christopher Abbott w interesującym filmie, przyglądającym się procesowi twórczemu reżysera i scenarzysty filmowego. Gdy Allison przyjeżdża do domku letniskowego nad jeziorem, aby w tych warunkach szukać inspiracji do swojego nowego projektu, nie spodziewa się nawet, jak bardzo jej znajomość z właścicielami domostwa – Gabem i jego ciężarną dziewczyną, wpłynie na jej życie. 

"Czarny niedźwiedź" to przewrotne i niezmiernie samoświadome dzieło, które ukazuje nam dwie wersje tych samych wydarzeń, filtrując je jednak przez doświadczenia bohaterów i przyglądając się, w jaki sposób twórca filmowy przerabia prawdziwe sytuacje w temat dla produkcji filmowej. "Black Bear" przykuwa do ekranu w szczególności intrygującym, wielowarstwowym aktorstwem głównej aktorki, której kreacja dosłownie przykuwa widza do ekranu.

Zobacz także

„Pierwsza Krowa”

Film Kelly Reichardt, pokazywany na festiwalu filmowym w Berlinie to osadzona w XIX-wieku historia młodego, sprawnego kucharza, który wyrusza na wyprawę na Zachód, aby podszkolić swoje umiejętności. W Oregonie spotyka na swojej drodze zamożnego brytyjskiego właściciela, który ma w swoim posiadaniu dostojną krowę – pierwszą jaka zawitała w tym stanie. Bohater oraz jego nowy sprzymierzeniec mają ambitne plany, związane z rozpoczęciem biznesu, którego centralnym punktem staje się właśnie piękne zwierzę. "Pierwsza krowa" stanowi nietypowe spojrzenie na podbój Dzikiego Zachodu. Film znalazł się w dystrybucji studia A24 i w ciągu kilku miesięcy od premiery zaskarbił sobie łatkę jednego z najciekawszych filmów 2020 roku.

„Na rauszu”

Najnowszy film Thomasa Vinterberga ("Polowanie", "Komuna") to intrygująca opowieść o grupie przyjaciół w średnim wieku, którzy przeżywając kryzys, postanawiają podjąć drastyczne środki, by mu zapobiec. Mężczyźni chcą przetestować teorię, wedle której każdy człowiek rodzi się z deficytem alkoholu w organizmie, więc aby prowadzić godne i udane życie, musi stale uzupełniać jego poziom. Wedle bohaterów bowiem skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Mężczyźni nie spodziewają się jednak jak brzemienna w skutki może być ich decyzja. Film przygląda się zaś spirali konsekwencji ich nietypowego eksperymentu.

„Lato ’85”

Nowy film Francoisa Ozona ("Dzięki Bogu", "Podwójny kochanek"), opowiadający o relacji dwóch dorastających chłopców podczas letnich wakacji. Gdy łódź Alexisa wywraca się do góry nogami podczas żeglarskiej wyprawy, chłopaka ratuje David, który dostrzegł innego człowieka w niebezpieczeństwie. Młodzi mężczyźni nie spodziewają się, że to zdarzenie będzie początkiem pięknej znajomości, która odmieni ich życie. Ciekawy film coming of age, który może przyciągnąć wizją pierwszego letniego zauroczenia.

Zobacz także

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach film animowany polskiego twórcy Mariusza Wilczyńskiego to powstająca od lat opowieść o próbie pożegnania się ze światem przeszłości i pogodzenia z decyzjami poprzednich pokoleń. Jak czytamy w opisie festiwalowym, film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" to:

"autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą".

„Funny Face”

Film Tima Suttona to portret dwójki skłóconych z życiem młodych ludzi, którzy muszą poradzić sobie z opresyjnym system, w jakim przyszło im żyć. On – chłopak, którego rodzina zostaje wypędzona z domu przez chciwego dewelopera, planującego na ich działce postawić luksusowe apartamenty. Ona – młoda dziewczyna w hidżabie – właśnie uciekła z domu konserwatywnego wuja. Oboje próbują na własnych zasadach odnaleźć się w świecie, który wszedł w ich tożsamość i wrażliwość z butami, stawiając ich w sytuacji granicznej. Czy potrafią znaleźć wyjście? Ciekawy portret jednostek przystawionych do muru, które muszą odnaleźć wewnętrzną siłę, by odzyskać kontrolę nad własnym życie.

„Nagie zwierzęta”

Nagrodzony w Berlinie za Najlepszy Debiut obraz niemieckiej reżyserki Melanie Waelde to ciekawe spojrzenie na problem wchodzenia w dorosłość. Twórczyni przygląda się grupie dzieciaków, które mieszkają we wspólnym bloku i muszą utrzymywać się na własny rachunek. W tym czasie ich ciałami i umysłami zaczynają rządzić jednak nieznane wcześniej siły, co sprawia, że bohaterowie zaczynają czuć się coraz bardziej zagubieni w swoim środowisku. Reżyserka przygląda się, jaką cenę trzeba ponieść, by stać się dorosłym i kiedy dzieciństwo kończy się bezpowrotnie.

Czytaj także: Filmy na wieczór. 13 najlepszych filmów na wieczór przed telewizorem [LISTA].

Nowe Horyzonty i American Film Festival – gdzie oglądać? Ile kosztują bilety?

Nowy serwis streamingowy powstały na potrzeby festiwalu dostępny jest pod adresem NoweHoryzonty.pl.

Bilety w cenie 18zł za film, dostępne są bezpośrednio na stronie festiwalu. Kupując bilet otrzymujemy 48-godzinny dostęp do wybranej produkcji filmowej. Warto zwrócić uwagę, że film z nich, z powodów licencyjnych wyświetlane są w konkretnych terminach.