Zamknij

Orły 2021: "25 lat niewinności" z 7 nagrodami, ale bez tytułu najlepszego filmu [RELACJA Z GALI]

22.06.2021 10:59
Orły 2021 Relacja
fot. Piotr Molecki/East News

Orły 2021 rozdane! Najwięcej statuetek otrzymał obraz "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka, wygrywając w aż siedmiu kategoriach. Za najlepszy film uznano natomiast "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.

Orły 2021 już za nami. Gala rozdania Polskich Nagród Filmowych odbyła się 21 czerwca 2021 roku. Niekodowaną transmisję z gali mogliśmy oglądać na CANAL+ i canalplus.com. Nagrody przyznano w 20 kategoriach. Dwie z nich wręczył Michał Korościel z Radia ZET.

Orły 2021: Relacja z rozdania Polskich Nagród Filmowych

Z uwagi na pandemię koronawirusa, Orły 2021 odbyły się wyjątkowo w biznesowej strefie Toru wyścigów konnych Służewiec, a nie w Teatrze Polskim w Warszawie, jak miało to miejsce w ostatnich latach. Prowadzącą była niezastąpiona Grażyna Torbicka, wspierana przez Dariusza Jabłońskiego i głos z offu. Zobowiązania zawodowe sprawiły, że wielu nagrodzonych nie mogło pojawić się na gali, na szczęście byli godnie reprezentowani przez inne gwiazdy i twórców zaangażowanych w zwycięskie projekty.

Galę Orłów 2021 otworzyła Nagroda Specjalna za Osiągnięcia Życia, która powędrowała do rąk kompozytora Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Statuetkę w imieniu laureata odebrał Janusz Majewski. Następnie ogłoszono zdobywcę tytułu Odkrycia Roku, za które Akademia uznała Jana Holoubka - wdzięcznego, ale i zaskoczonego faktem, że w wieku 43 lat został uhonorowany tą nagrodą. W kategoriach aktorskich za drugoplanowe role nagrodzono Jana Frycza ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy") i Kingę Preis ("Jak najdalej stąd"). Aktorzy nie pojawili się na gali. W ich imieniu statuetki odebrali reżyserzy filmów - Jan Holoubek i Piotr Domalewski. 

Zobacz także

Kolejne Orły zostały przyznane za scenografię. Wyróżniono nią Christophera Demuri i Lecha Majewskiego za "Dolinę bogów". Później przyszedł czas na jedną z najważniejszych kategorii - Nagrodę Publiczności. Na podstawie głosów czytelników serwisu Wirtualna Polska otrzymał ją film "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Reżyser, odbierając nagrodę, dziękował widzom, bez których filmowcy nie mieliby racji bytu.

Za najlepszy film dokumentalny uznano "Wieloryba z Lorino" Macieja Cuske. Kiedy laureat zakończył swoje podziękowania, na scenie pojawił się Michał Korościel z Radia ZET, który wręczył statuetkę autorowi najlepszego dźwięku. Okazał się nim Franciszek Kozłowski ("Zabij to i wyjedź z tego miasta"). Po dźwięku nastąpiła chwila ciszy. Dariusz Jabłoński poprosił wszystkich zgromadzonych o powstanie i uczczenie pamięci ludzi filmu, którzy odeszli w ciągu ostatnich miesięcy. Na ekranie pojawiły się m.in. twarze Ryszarda Kotysa, Piotra Machalicy, Krzysztofa Kowalewskiego i Wojciecha Pszoniaka oraz wielu osób pracujących po drugiej stronie kamery.

"Show must go on" powiedziała Grażyna Torbicka, kiedy emocje już opadły i nadszedł czas, by przejść do kolejnych kategorii. Nagrodzony za scenariusz Mariusz Wilczyński pozostał jednak w atmosferze wspominania zmarłych. Twórca "Zabij to i wyjedź z tego miasta" wzruszony opowiadał o marzeniu, by w jego filmie zagrał nieżyjący już Gustaw Holoubek, oraz o tym, jak pomógł mu je spełnić jego syn. Reżyser "25 lat niewinności" po obejrzeniu materiałów do animacji Wilczyńskiego, podarował mu nagranie słów ojca, które chciał użyć we własnym filmie, jednak uznał je za zbyt emocjonalne.

W przerwie od rozdawania nagród na ekranie pojawiła się Agnieszka Holland, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej, która żartowała z życia "na zoomie", chwaliła Polską Akademię Filmową i dziękowała za nominacje dla "Szarlatana", który - jak podkreśliła - tak naprawdę jest filmem czeskim. Po wystąpieniu reżyserki wręczono nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego, który otrzymał obraz "Nędznicy" z 2019 roku. Następnie wręczono nagrodę za montaż. Otrzymał ją Rafał Listopad ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), który zaapelował, by po długich miesiącach pandemii odnawiać kontakty z osobami, które zniknęły ze świata filmu - Proszę, żebyśmy na siebie wzajemnie uważali.

Nagroda za muzykę była kolejną statuetką, która powędrowała do rąk Mariusza Wilczyńskiego. Wręczył ją Michał Korościel z Radia ZET. Laureatem został Tadeusz Nalepa, którego utwory tworzyły ścieżkę dźwiękową "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Jestem trzy razy bardziej wzruszony niż przy mojej nagrodzie. Tadek był moim przyjacielem, kochałem go - powiedział Wilczyński, odbierając Orła. 

W kategorii najlepsze zdjęcia przyznano dwie nagrody ex aequo. Otrzymali je Piotr Sobociński Jr. za "25 lat niewinności" i Michał Englert za "Śniegu już nigdy nie będzie". Drugi z laureatów był nieobecny na gali, jego statuetkę odebrała Maja Ostaszewska, dzieląc się przypuszczeniami, komu pewnie chciałby podziękować. Najlepszym serialem fabularnym został "Król" realizowany na zlecenie CANAL+, za charakteryzację nagrodzono Lilianę Gałązkę i Mirelę Zawiszewską ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), zaś za kostiumy Katarinę Štrbová-Bieliková ("Szarlatan"). Statuetki wręczały Marta-Żmuda Trzebiatowska i Katarzyna Figura. 

Zobacz także

W końcu nadszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment Orłów 2021 - przyznano nagrody za główne role, reżyserię i film. Statuetki dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki odebrała Agata Kulesza - pierwszą w imieniu Piotra Trojana, drugą we własnym imieniu. Obydwie zostały przyznane za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Aktorka odczytała SMS przesłany przez odtwórcę roli Tomka Komendy, w którym dziękował za nagrodę, jednocześnie podkreślając, że dobrze byłoby, gdyby ten film nigdy nie musiał powstać. Sama Kulesza miała podobne odczucia. Swojego Orła zadedykowała Teresie Klemańskiej - Jesteś dla nas wzorem - powiedziała o matce niesłusznie skazanego mężczyzny.

ZOBACZ TEŻ: Piotr Trojan - kim jest aktor, który zagrał w filmie "25 lat niewinności"?

Po serii sześciu zwycięstw zwieńczonych dwoma nagrodami aktorskimi, nikogo nie zaskoczyło, że nagroda za reżyserię powędrowała do rąk Jana Holoubka. 

Zaskoczeniem okazał się natomiast werdykt dotyczący najlepszego filmu. Tytuł ten, podobnie jak podczas 45. FPFF w Gdyni, zdobyła animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta". W długiej przemowie, wieńczącej galę Orłów 2021, reżyser dziękował za to i pozostałe wyróżnienia. Film zdobył łącznie 4 statuetki.

Orły 2021: Pełna lista zwycięzców

Zobacz także

NAJLEPSZY FILM
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" – reż. Mariusz Wilczyński

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Jan Holoubek – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Agata Kulesza – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Piotr Trojan – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis – "Jak najdalej stąd"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Jan Frycz – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Mariusz Wilczyński – "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński Jr – "Jak najdalej stąd"
Michał Englert – "Śniegu już nigdy nie będzie"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Christopher Demuri, Lech Majewski – "Dolina Bogów"

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Katarina Štrbová-Bieliková – "Szarlatan"

NAJLEPSZA MUZYKA
Tadeusz Nalepa – "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Franciszek Kozłowski – "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

NAJLEPSZY MONTAŻ
Rafał Listopad – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

ODKRYCIE ROKU
Jan Holoubek – "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
"Wieloryb z Lorino", reż. Maciej Cuske

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
"Nędznicy" – reż. Lajd Ly

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
"Król" – reż. Jan P. Matuszyński

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
"Sala samobójców. Hejter" – reż. Jan Komasa

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

RadioZET.pl