Zamknij

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915“ – nieznana karta historii we wstrząsającym filmie dokumentalnym

20.11.2020 15:42
„Obłoki śmierci – Bolimów 1915“ – nieznana karta historii we wstrząsającym filmie dokumentalnym
fot. materiały prasowe Best Film

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915“ to produkcja dokumentalna, stworzona przez Ireneusza Skruczaja. Stanowiąca rekonsrukcję dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Co wiemy o niezwykłym filmie dokumentalnym?

 

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło około 80 tysięcy żołnierzy. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 70. Francuz André Malraux, w powieści „Łazarz” (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).

Film Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym, jakie znamy z popularnonaukowych stacji telewizyjnych. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to film o pamięci i jej strażnikach. Opowieść o traumie, zapomnieniu i prawdzie. Relacja o perwersji nauki na usługach masowego mordu. Dokument o nieludzkim okrucieństwie i niespotykanym miłosierdziu” – mówi o projekcie reżyser.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” – obsada i ekipa

Fabularyzowany dokument został przygotowany przez Ireneusza Skruczaja i Piotra Jasińskiego, którzy stworzyli scenariusz na podstawie relacji i doniesień historycznych. Skruczaj zajął się także reżyserią projektu.

W obsadzie części fabularyzowanej znaleźli się: Mirosław Zbrojewicz, Agnieszka Palka, Jarosław Kostrzewa, Piotr Dymecki, czy Piotr Moskwa. W filmie zobacyzmy także nagrania z rozmów z historykami i osobami, których rodziny były personalnie dotknięte przez dramat historii. Wśród nich znajdują się: dr. Hab. Anna Zalewska, dr. Inż. Maciej Śliwakowski, czy Wiesław Sokołowski.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” – kiedy premiera?

Premiera filmu zaplanowana jest na 2021 rok. Obecnie produkcja jeździ po polskich i światowych festiwalach filmowych. Światowa premiera miała miejsce podczas festiwalu filmowego Dwa Brzegi, a w najbliższych dniach film pojawi się w programie 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi, gdzie trafił do sekcji konkursowej.  Bilety na wirtualne seanse filmu powinny być jeszcze dostępne na stronie festiwalu.

Czytaj także:  "Skandal. Ewenement Molesty": głośny dokument o Moleście w TV. Gdzie i kiedy go obejrzymy?