Zamknij

Olivia Colman: najlepsze filmy i seriale z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TYTUŁY]

13.04.2021
Aktualizacja: 13.04.2021 15:01
Olivia Colman
fot. Magnus Sundholm/Rex Features/East News

Olivia Colman to brytyjska aktorka. Widzowie kojarzą ją ze świetnych seriali typu "Fleabag" i "The Crown", ale Colman wystąpiła w wielu interesujących filmach. Warto wspomnieć, że za kreację aktorską w filmie "Ojciec" otrzymała nominację do Oscarów 2021. Sprawdź TOP filmów i seriali z Olivią Colman. Te tytuły trzeba zobaczyć. 

Najlepsze filmy z Olivią Colman, które trzeba zobaczyć [TYTUŁY]. Była zagubioną królową, opiekuńczą sprzedawczynią w sklepie i często przyjmowała role, w których mogła być angielską arystokratką. Olivia Colman od kilku lat dostaje coraz to ciekawsze role filmowe - i to poza jej rodzinną Wielką Brytanią. W 2020 roku otrzymała pierwszego Oscara za rolę w filmie "Faworyta". Obecnie Olivia Colman ma szansę na otrzymanie kolejnej statuetki - tym razem za film "Ojciec". Wybraliśmy 5 filmów z udziałem Olivii Colman, które warto znać, ale zwracamy też uwagę na trzy seriale.

Zobacz także: Carey Mulligan: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 10]

Olivia Colman: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 5]

Olivia Colman przez wiele lat występowała głównie w brytyjskich produkcjach. Karierę rozpoczęła w 2000 roku i od tego czasu coraz bardziej się rozwija. Śmiało można powiedzieć, że aktorka dobrze się czuje w rolach brytyjskich artystokratek - dwukrotnie wcieliła się w królową Elżbietę, ale także w królową Annę w filmie "Faworyta" - za tę rolę otrzymała prestiżowego Oscara. Filmografia Olivii Colman jest jednak znacznie bogatsza. 

Wybraliśmy 5 tytułów, które warto znać, by docenić talent brytyjskiej aktorki. Filmy można znaleźć poniżej.

1. "Ojciec" (2020), reż. Florian Zeller

"Ojciec" to film, za który Olivia Colman otrzymała kolejną nominację do Oscara. Brytyjskiej aktorce na planie towarzyszyły takie gwiazdy jak Anthony Hopkins, Imogen Poots i Mark Gatiss. Jest to poruszający obraz relacji w rodzinie w momencie, gdy pojawia się choroba. Anne chce się zaopiekować swoim ojcem, który cierpi na demencję. Ten jednak chce pozostać samodzielny, co prowadzi do nieporozumień.

Zobacz zwiastun filmu "Ojciec":

2. "Faworyta" (2018), reż. Jorgos Lantimos

"Faworyta" to film, który przyniósł Olivii Colman wymarzonego Oscara. Aktorka wciela się w królową Annę, której stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Z tego też powodu Anna nie jest w stanie samodzielnie rządzić krajem. Zastępuje ją lady Sara. Wszystko zmienia się w momencie, gdy na dworze pojawia się nowa służąca, Abigail.

Zobacz zwiastun filmu "Faworyta":

3. "Lobster" (2015), reż. Jorgos Lantimos

"Lobster" to kolejny film Jorgosa Lantimosa ze świetną rolą Olivii Colman. Brytyjska aktorka wciela się kierowniczkę hotelu, do którego są przenoszeni samotni ludzie. Mają oni 45 dni na znalezienie swojej drugiej połówki.

Zobacz zwiastun filmu "Lobster":

4. "Tyranozaur" (2011), reż. Paddy Considine

"Tyranozaur" to przełomowy film w karierze Olivii Colman. Aktorka wciela się w Hannah, pracownicę sklepu chrześcijańskiej organizacji. Pewnego dnia poznaje ona destrukcyjnego Josepha - mężczyzna szydzi z jej wiary i podejścia do życia, mimo to odwiedza ją w sklepie. Wspólnie zaczynają dostrzegać, jak wygląda ich życie. 

Zobacz zwiastun filmu "Tyranozaur":

5. "Weekend z królem" (2012), reż. Roger Mitchell

"Weekend z królem" nie jest wybitnym filmem, ale na pewno ważny w karierze Colman. To właśnie wtedy aktorka wcieliła się pierwszy raz w członkinię brytyjskiej monarchii. W filmie towarzyszą jej takie nazwiska jak Bill Murray i Laura Linney. Akcja produkcji rozgrywa się w 1939 roku. Król Jerzy VI udaje się do Stanów Zjednoczonych, by poprosić prezydenta Roosevelta o zaangażowanie się w wojnę w Europie.

Zobacz zwiastun filmu "Weekend z królem":

Olivia Colman: najlepsze seriale z aktorką nominowaną do Oscara 2021

Olivia Colman stworzyła świetne kreacje aktorskie w brytyjskich serialach telewizyjnych, dlatego nie sposób o nich nie wspomnieć. Poniżej można znaleźć 3 tytuły, o których warto pamiętać, w momencie gdy zapoznajemy się z filmografią brytyjskiej aktorki.

1. "The Crown", Netflix

Olivia Colman pojawiła się w trzecim oraz czwartym sezonie głośnego serialu Netflixa o tytule "The Crown". Produkcja opowiada o losach brytyjskiej rodziny królewskiej, śledząc historię monarchii od momentu, gdy królowa Elżbieta poznała swojego przyszłego męża, księcia Filipa. Olivia Colman wcieliła się w królową Elżbietę w ostatnich dwóch sezonach. Aktorka zyskała przychylność krytyków i fanów produkcji. W nadchodzących sezonach zastąpi ją Imelda Staunton. Wszystkie 4. sezony są dostępne na Netflixie.

2. "Broadchurch", Netflix

"Broadchurch" to brytyjski serial, który składa się z 3. sezonów i obecnie jest dostępny na Netflixie. W produkcji Colman wciela się w detektyw Miller, dla której praca jest bardzo ważna. Pewnego dnia jej życie wywraca się do góry nogami, gdy okazuje się, że najbliższa osoba nie jest tym, kim myślała, że jest. W serialu występuje plejada brytyjskich gwiazd. 

3. "Fleabag", Amazon Prime Video

"Fleabag" to jeden z lepszych seriali ostatnich lat, który powstał w głowie Phoebe Waller-Bridge. Aktorka wcieliła się główną bohaterkę, a Olivia Colman zagrała jej nieco ekscentryczną macochę. To niezwykle barwna i wyrazista rola Olivii Colman - ale też z jeden powodów, dla którego warto zobaczyć produkcję. Na ten moment serial składa się z 2. sezonów. Są one dostępne na platformie Amazon Prime Video.

Zobacz także: Laura Dern zachwyca na ekranie. Te filmy z udziałem aktorki trzeba znać [TOP5]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl