Zamknij

Orły 2020: Rekord w 22-letniej historii Orłów. 11 statuetek dla „Bożego Ciała”

Piotr Krajewski
03.03.2020 09:40
Orły 2020
fot. Mateusz Jagielski/East News

Poniedziałkowy wieczór ceremonii 22. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2020 należał bezapelacyjnie do „Bożego Ciała” Jana Komasy. Film zgarnął aż 11 statuetek, co jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Orłów. Po dwa przypadły filmom „Pan T.” i „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Orły Specjalne 2020 otrzymały: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Canal + od wielu lat mecenasi polskiego kina. Orła za Osiągnięcia Życia odebrała Maja Komorowska.

Wieczór w Tetrze Polskim to najważniejsze wydarzenie filmowe roku, które gromadzi najlepszych polskich twórców. To również wielkie święto polskiego kina. W tym roku w konkursie o prestiżowe Orły - Polskie Nagrody Filmowe ubiegało się aż siedemdziesiąt produkcji fabularnych. Finalnie wśród nominowanych w dwudziestu kategoriach znalazło się czterdzieści filmów i ich twórców. Decyzją Polskiej Akademii Filmowej w tym roku zwiększono do pięciu liczbę nominacji w każdej z kategorii. Po raz pierwszy w historii przyznano również nagrodę za „Najlepszą Charakteryzację”.

Emocji nie brakowało. Najwięcej szans w wyścigu po „polskie Oskary” wykorzystał film „Boże Ciało” otrzymując aż 11 Orłów z 15 nominacji dominując rozdanie nagród. Produkcja w reżyserii Jana Komasy, nasz tegoroczny kandydat do Oskara, zebrała m.in. nagrody w najważniejszych kategoriach: „Najlepsza główna rola kobieca”, „Najlepsza główna rola męska”, „Najlepsza reżyseria” i „Najlepszy film”. Polska Akademia Filmowa doceniła również obraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy przyznając mu Orły za muzykę i dźwięk oraz film „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który zdobył Orły w kategoriach „Najlepsza scenografia” i „Najlepsze kostiumy”. Ceremonia w Teatrze Polskim miała swoje zaskakujące zwroty. Po raz pierwszy w historii Orłów wyłoniono dwóch laureatów w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola męska”. Pierwotnie Agata Trzebuchowska odczytała tylko jedno nazwisko jednak finalnie, Orła w tej kategorii otrzymali ex aequo Łukasz Simlat („Boże Ciało”) i Robert Więckiewicz („Ukryta gra”). Widzowie zgromadzenie w Teatrze Polskim owacją i specjalnym gestem solidarności powitali gościa specjalnego gali Orłów ukraińskiego reżysera Olega Sencowa.

Zarząd Niezależnej Fundacji Filmowej, od 22 lat organizujących prace Polskiej Akademii Filmowej zgodnie z regulaminem, postanowił o przyznaniu dwóch Orłów Specjalnych. Nagrodami wyróżnione zostały obchodzące w tym roku jubileusze 25-lecia Canal + i 15-lecia Polski Instytut Sztuki Filmowej, za niezwykły wkład w rozwój polskiego filmu. Orły odebrali Małgorzata Seck wiceprezes ds. programowych Canal+ oraz dyrektor PISF Radosław Śmigulski. Po raz pierwszy Polska Akademia Filmowa przyznała nagrodę w nowej kategorii „Najlepsza charakteryzacja”, którą otrzymał Dariusz Krysiak („Krew Boga”). Wielu wzruszeń, jak co roku, dostarczył nam Orzeł za Osiągniecia Życia, którego Krzysztof Zanussi wręczył wybitnej aktorce i pedagog Mai Komorowskiej.

Za prawidłowy przebieg procedury głosowania, jego poufność i tajność na wszystkich jego etapach, aż do momentu oficjalnego otwarcia kopert odpowiadali Piotr Wyszogrodzki i Katarzyna Podgórna, partnerzy PwC, wiodącej firmy audytorskiej, nadzorującej m.in. głosowanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarów. 22. Ceremonię wręczenia Orłów poprowadził Maciej Stuhr.

Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej Orły 2020 - Polskie Nagrody Filmowe otrzymali:

ODKRYCIE ROKU

- Mateusz Pacewicz scenariusz „Boże Ciało”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

- Eliza Rycembel „Boże Ciało”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

- Łukasz Simlat „Boże Ciało”

- Robert Więckiewicz „Ukryta gra”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

- Magdalena Dipont i Robert Czesak „Pan.T”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

- „Boże Ciało”

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

- „Tylko nie mów nikomu” reżyseria Tomasz Sekielski

NAJLEPSZY DŹWIĘK

- Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

- „The Favourite” (“Faworyta”) reż. Yorgos Lanthimos (Wielka Brytania)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

- Mateusz Pacewicz „Boże Ciało”

NAJLEPSZA MUZYKA

- Leszek Możdżer „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

NAJLEPSZY MONTAŻ

- Przemysław Chruścielewski „Boże Ciało”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

- Piotr Sobociński jr. „Boże Ciało”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

- „Wahata” (sezon 3) reżyseria Olga Chajdas, Kasia Adami

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

- Dariusz Krysiak „Krew Boga”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

- Magdalena Biedrzycka „Pan T.”

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA

- Maja Komorowska

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

- Bartosz Bielenia „Boże Ciało”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

- Aleksandra Konieczna „Boże Ciało”

NAJLEPSZA REŻYSERIA

- Jan Komasa „Boże Ciało”

NAJLEPSZY FILM

- „Boże Ciało” reżyseria Jan Komasa

RadioZET.pl/PK