Zamknij

Pierwsza mowa na Oscarach wygłoszona w języku migowym

Redakcja
05.03.2018 12:30
Rachel Shenton przemawia w języku migowym
fot. screen YT/ABC

Aktorka Rachel Shenton przemówiła w języku migowym, odbierając nagrodę za dramat „The Silent Child”. Krótkometrażowa produkcja opowiada o niesłyszącej dziewczynce.

Było do przewidzenia, że Oscary 2018 oraz oscarowe rozmowy w kuluarach będą zdominowane przez tematy związane z molestowaniem seksualnym w branży filmowej (i nie tylko) oraz aferą z Harveyem Winsteinem, jednak jedna z gwiazd postanowiła na pierwszy plan wysunąć całkiem inny problem: utratę słuchu przez dzieci.

„The Silent Child” to krótkometrażowa brytyjska produkcja, która doczekała się swojego Oscara. Główną aktorką dramatu jest Rachel Shenton, która to wraz z narzeczonym — reżyserem produkcji — Chrisem Overtonem odbierała statuetkę. Ich film opowiada historię niesłyszącej dziewczynki, Libby, która urodziła się w rodzinie niedosłyszących rodziców. W rolę Libby wciela się sześcioletnia Maisie Sly, która w rzeczywistości także jest niesłysząca, dlatego całą swoją mowę Rachel Shenton pokazała w języku migowym. To pierwszy taki przypadek w historii gali.

Oscary 2018: pełna lista zwycięzców. Sprawdź, kto dostał Oscara!

„Nasz film opowiada historię głuchego dziecka, które urodziło się w świecie ciszy. Ta historia nie jest wyolbrzymiona na potrzeby filmu. Z tym spotykają się miliony dzieci na całym świecie, które borykają się barierą komunikacyjną i przede wszystkim trudnością w dostępie do edukacji. Głuchota to upośledzenie słuchu. Nie można tego zobaczyć i nie zagraża ona życiu, dlatego bardzo dziękuję Akademii, że chciała poruszyć ten temat i przedstawić go masowej widowni” — powiedziała Shenton.

Film „The silent Child” jest oparty na osobistych doświadczeniach Rachel Shenton, której mama była osobą niesłyszącą. Dla aktorki i jej narzeczonego była to pierwsza nominacja i pierwszy zdobyty Oscar.

Oscary 2018 — sprawdź więcej informacji o gali na RadioZET.pl

RadioZET.pl/SA