Zamknij

Oscary 2018. Gary Oldman najlepszym aktorem pierwszoplanowym

Redakcja
05.03.2018 11:17
Gary Oldman
fot. PAP

Gary Oldman otrzymał Oscara 2018 w kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy”. Statuetkę za rolę w filmie „Czas mroku” wręczyły mu Helen Mirren i Jane Fonda.

Oscary 2018. Gary Oldman najlepszym aktorem pierwszoplanowym 

Gary Oldman został nagrodzony Oscarem 2018 dla najlepszego aktora za odważne sportretowanie Winstona Churchilla. Aktor, dla którego to pierwszy Oscar w historii, pozwolił sobie na dowcipne przemówienie.

— Mieszkam w Ameryce od wielu lat, jestem bardzo wdzięczny za zawarte tu przyjaźnie i możliwości, jakie daje ten kraj. Tu jest mój dom, tu jest moja rodzina, tu pracuję, a teraz tu otrzymałem Oscara — mówił, nie ukrywając wzruszenia.

Zobacz także

Pod koniec brytyjski aktor oddał hołd Winstonowi Churchillowi i podziękował swojej 99-letniej mamie („She is 99 years young” — zażartował). — Nastaw czajnik na herbatę, przywożę Oscara do domu! — dodał, czym rozkochał w sobie publiczność.

Oscary 2018. Gary Oldman Oscar za „Czas mroku”

Oprócz niego nominowani w tej kategorii byli: Timothee Chalamet za „Tamte dni, tamte noce”, Daniel Day-Lewis za „Nić widmo”, Daniel Kaluuya za „Uciekaj!” oraz Denzel Washington za „Roman J. Israel, Esq”.

Zobacz także

Oldman wystąpił w sumie w około 70 filmach i serialach. Zagrał m.in. podejrzanego o zamach na Kennedy'ego, Lee Harveya Oswalda w filmie Olivera Stone'a „JFK”, tytułową rolę w „Drakuli” Francisa Forda Coppoli, handlarza narkotyków i sutenera Drexela Spiveya w „Prawdziwym romansie”. Fani pamiętają go także na pewno jako Syriusza Blacka w cyklu filmów o Harrym Potterze oraz komisarza Gordona w trzech filmach Christophera Nolana z serii o Batmanie.

RadioZET.pl/SI