Zamknij

Oscary 2019: „Zimna wojna” nominowana w trzech kategoriach. Pawlikowski powalczy o Oscara, Kulig poza konkursem

Redakcja
22.01.2019 14:32
Oscary 2019: „Zimna wojna” nominowana w trzech kategoriach. Pawlikowski powalczy o Oscara, Kulig poza konkursem
fot. Rex Features/East News

Wiemy już, które filmy i jacy aktorzy powalczą o tegoroczne nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród nich znalazła się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, która została nominowana aż w trzech kategoriach.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. Polskich widzów najbardziej oczywiście interesowało, czy o najbardziej prestiżowe nagrody filmowe walczyć będzie „Zimna wojna” oraz Joanna Kulig. Film Pawła Pawlikowskiego miał szansę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a polska gwiazda w kategorii najlepszej aktorki.

Miło nam jest przekazać znakomite wieści, polski film powalczy o Oscara! I to w aż trzech kategoriach. „Zimna wojna” została nominowana nie tylko w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale również za zdjęcia. Także Paweł Pawlikowski ma szansę otrzymać Oscara dla najlepszego reżysera.

Joanna Kulig niestety musi zadowolić się dotychczasowymi wyróżnieniami. Polska gwiazda nie została nominowana.

Oscary 2019 - nominacje: kto walczy o statuetkę? [LISTA NOMINOWANYCH]

EN_01353347_0013
fot. Everett Collection/East News

„Zimna wojna” światowym hitem

Do tej pory „Zimna wojna” oklaskiwana była na całym świecie. Krytycy z całego świata docenili reżyserski kunszt Pawlikowskiego oraz talent aktorów, na czele z Joanną Kulig, która została prawdziwą gwiazdą Hollywood. Polski film zdobył między innymi pięć nagród Europejskiej Akademii Filmowej (dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki, montażysty oraz scenarzysty), cztery Złote Lwy (dla najlepszego filmu oraz za muzykę, dźwięk, a także nagrodę specjalną), a Paweł Pawlikowski został uznany za najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

RadioZET.pl/MF