Zamknij

Oscary 2019: Oscarowi rekordziści. Kto otrzymał najwięcej statuetek w historii?

Redakcja
22.02.2019 15:40
Oscary 2019: Oscarowi rekordziści. Kto otrzymał najwięcej statuetek w historii?
fot. AFP/EAST NEWS

Przed nami już 91. ceremonia wręczenia Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród przemysłu filmowego. Przypomnijmy sobie oscarowych rekordzistów. Kto zdobył najwięcej statuetek w historii?

Gala rozdania Oscarów 2019 już za kilka dni. W nocy z 24 na 25 lutego dowiemy się, kto tym razem odbierze nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Po raz kolejny będziemy również trzymać kciuki za rodzimą produkcję. "Zimna wojna" otrzymała bowiem aż trzy nominacje. Tegoroczna ceremonia będzie już 91. tego typu wydarzeniem, nagrody mają więc za sobą długą historię. Sprawdźmy, które nazwiska i tytuły filmów zapisały się w niej złotymi zgłoskami, bijąc oscarowe rekordy.

Aktorzy z największą ilością Oscarów

Zacznijmy od pań, czyli rekordzistek w kategorii "Najlepsza aktorka". Wiele osób błędnie uznaje, że bezkonkurencyjna w tej kategorii jest Meryl Streep. Rzeczywiście, jest ona absolutną rekordzistką jeśli chodzi o ilość nominacji (otrzymała ich aż 18) a trzykrotnie odbierała nagrodę (za "Sprawę Kramerów", "Wybór Zofii" oraz "Żelazną chwałę"). Jednak jedna statuetka więcej została przyznana Katharine Hepburn. Kapituła doceniła jej role w "Porannej chwale", Zgadnij, kto przyjdzie na obiad", Lwa w zimie" oraz "Nad złotym stawem". Trzy razy Oscara odbierała również Ingrid Bergman ("Gasnący płomień", "Anastazja" oraz "Morderstwo w Orient Expressie".

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Oscary 2019
fot. facebook.com/pg/oscars2019

Jeśli chodzi o panów, to na podium znajdziemy trzech gwiazdorów, którzy mogą pochwalić się aż trzema statuetkami. Mowa tu o Jacku Nicholsonie, który otrzymał Oscara za rolę w "Locie nad kukułczym gniazdem", "Czułych słówkach" i "Lepiej być nie może", a także Walterze Brennanie ("Prawo młodości", "Kentucky" i "Człowiek z Zachodu") oraz Danielu Day-Lewisie ("Moja lewa stopa", "Aż poleje się krew", Lincoln").

OSCARY 2019: Zobacz listę nominowanych

Oscarowe rekordy filmowe

Trzy filmy mogą pochwalić się powalającym sukcesem, czyli zebraniem aż 11 Oscarów. Mowa tu o "Ben Hur" z 1959 roku (nominowany był w 12 kategoriach), "Titanic" (14 nominacji) oraz "Władca Pierścieni". Ostatnia z wymienionych produkcji uzyskała stuprocentową skuteczność, zamieniając na statuetki wszystkie otrzymane nominacje!

Kolejnym oscarowym rekordem jest tak zwana "Wielka Piątka", czyli nagrody w pięciu kategoriach uznawanych za najważniejsze: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz, Najlepsza rola męska oraz Najlepsza rola kobieca. Ta trudna sztuka udała się trzem filmom. Były to: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Milczenie owiec" oraz "Ich noce".

Czy tegoroczna gala również będzie świadkiem spektakularnego sukcesu którejś z nominowanych produkcji. O tym przekonamy się już 24 lutego (ZOBACZ GDZIE OGLĄDAĆ).

RadioZET.pl/MF