Zamknij

Oscary 2019: Kto zdobył statuetki? [OSCARY LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Redakcja
25.02.2019 05:58
Oscary 2019: Kto zdobył statuetki? [OSCARY LISTA ZWYCIĘZCÓW]
fot. Shutterstock.com

Po raz 91. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej. O trzy statuetki walczyła w tym roku „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Sprawdź, kto otrzymał nagrody.

Galę rozdania Oscarów oglądaliśmy w tym roku po raz 91. Najbardziej prestiżowe nagrody filmowe przyznawane są przez Amerykańską Akademię Filmową. Pierwsze rozdanie statuetek odbyło się w 1929 roku, a ceremonia trwała zaledwie kwadrans. Obecnie gala jest międzynarodowym wydarzeniem skupiającym przed telewizorami dziesiątki milionów widzów. Otrzymanie statuetki to dla aktorów i reżyserów najwyższe wyróżnienie, bardzo często czyniące z laureatów ikony kina. Nic dziwnego, że zarówno fani kina, jak i sami nominowani traktują wydarzenie bardzo emocjonalnie. Polscy widzowie oczywiście najmocniej kibicowali „Zimnej Wojnie” Pawła Pawlikowskiego, samemu reżyserowi oraz Łukaszowi Żalowi nominowanemu za najlepsze zdjęcia.

Oscary 2019: KTO WYGRAŁ? LISTA ZWYCIĘZCÓW

Oskary 2019 najważniejsze nagrody

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Nagrodzony Oscarem został Rami Malek za rolę w „Bohemian Rhapsody”.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Za najlepszą uznano kreację Olivii Colman w „Faworycie”. Aktorka pokonała między innymi legendarną Glenn Close.

Najlepszy reżyser: Niestety, w kategorii najlepszy reżyser nie oglądaliśmy triumfu Pawła Pawlikowskiego. Po raz kolejny statuetkę Oscara odebrał Alfonso Cuaron.

Najlepszy film: W najważniejszej oscarowej kategorii statuetkę otrzymał „Green Book”.

Statuetki Oscarów 2019 zostały przyznane w 24 kategoriach. Sprawdź, kto w tym roku cieszył się z nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepsza aktorka drugoplanowa: statuetka powędrowała do Reginy King za rolę w filmie „Gdyby ulica Beale umiała mówić”.

Najlepszy aktor drugoplanowy: Bezkonkurencyjny okazał się Mahershala Ali za rolę w „Green Book”.

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny: za najlepszą produkcję uznano „Free Solo”, za którego reżyserię odpowiadają Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi.

Najlepsza charakteryzacja: W tej kategorii zwycięzcą został film „Vice”.

Najlepsze kostiumy: Zwyciężyła Ruth Carter za kostiumy do „Czarnej Pantery”.

Najlepsze scenografia: To kolejny sukces „Czarnej Pantery”. Statuetkę otrzymała Hannah Beachler. To pierwsza Afroamerykanka nagrodzona w tej kategorii.

Najlepsze zdjęcia: Nagrodę odebrał Alfonso Cuaron za zdjęcia do „Romy”. Niestety Łukasz Żal musi poczekać na swoją statuetkę.

Najlepszy scenariusz oryginalny: Statuetka powędrowała do Briana Hayes Currie, Petera Farelly oraz Nicka Vallelongi za scenariusz do „Green Book”.

Najlepszy scenariusz adaptowany: W tej kategorii najlepszy okazał się obraz „Czarne Bractwo”. Nagrodę odebrał między innymi Spike Lee, który podziękował ludności afroamerykańskiej i zaapelował o wybranie „prawidłowej strony” w kolejnych wyborach prezydenckich.

Spike Lee
fot. KEVORK DJANSEZIAN/Getty AFP/East News

Najlepszy montaż dźwięku: Zgodnie z przewidywaniami statuetkę otrzymało „Bohemian Rhapsody”.

Najlepszy dźwięk: Po raz kolejny triumfowało „Bohemian Rhapsody”.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: Niestety, „Zimnej wojnie” nie udało się zwyciężyć. Statuetkę otrzymała „Roma” Alfonso Cuarona.

Najlepszy montaż: Statuetkę w tej kategorii otrzymał John Ottman za film „Bohemian Rhapsody”.

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: Zgodnie z przewidywaniami statuetka powędrowała do „Spiderman: Uniwersum”.

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Oscar powędrował do „Bao” w reżyserii Domee Shi.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Zwyciężyła „Okresowa rewolucja”.

Najlepsze efekty specjalne: W tej kategorii konkurencja była bardzo ostra, ostatecznie zwyciężył „First Man”, pokonując między innymi „Avengers: Infinity War”.

Najlepszy film krótkometrażowy: W tym roku za najlepszą produkcję uznano „Skin” w reżyserii Guya Nattiva.

Najlepsza muzyka: Oscar ponownie powędrował do „Czarnej Pantery”. Była to już trzecia nagroda dla filmu na tegorocznej gali.

Najlepsza piosenka: W kategorii dla najlepszej piosenki nie było niespodzianki. Zwyciężyło „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy” w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera. Duet podczas gali wykonał nagrodzony utwór na żywo.

Lady Gaga
fot. MARK RALSTONAFPEast News

RadioZET.pl/MF