Zamknij

Oscary 2020: Polska otrzymała najwięcej oscarowych nominacji w ostatnich latach

Roksana Orlicka
14.01.2020 10:54
Oscary 2020 Polska z największą liczbą nominacji w ostatnich latach
fot. Shutterstock

Oscary 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Poznaliśmy już pełną listę nominowanych do prestiżowej nagrody. Wśród nich znalazła się polska produkcja - film ,,Boże Ciało" Jana Komasy. Okazuje się, że nie jest to jedyny powód Polaków do dumy. W czym jesteśmy najlepsi, jeśli chodzi o Oscary? Zdradzamy poniżej.

Oscary 2020: Polska otrzymała najwięcej nominacji w ostatnich latach. Oscary są przyznawane od 1929 roku. Są uznawane za najbardziej opiniotwórczą, a zarazem najbardziej prestiżową nagrodę filmową. Okazuje się, że w ostatnich latach Polacy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o nominacje w kategorii ,,najlepszy film nieanglojęzyczny". Ile nominacji zebraliśmy na przełomie ostatnich lat?

Oscary 2020: Polacy otrzymali najwięcej nominacji w ostatnich latach

Polskie kino zostało także wyróżnione 13 stycznia 2020 roku, gdy ogłoszono nominacje do Oscarów 2020. ,,Boże Ciało" powalczy o statuetkę. Okazuje się, że mamy dobrą passę. Przez ostatnią dekadę polskie filmy zostały wyróżnione przez Amerykańska Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej kilka razy. W latach 2011-2020 do Oscarów były nominowane takie produkcje jak ,,W ciemności", ,,Ida" (film zdobył Oscara), ,,Zimna wojna" oraz ,,Boże Ciało". Tym samym Polska uzyskała najwięcej nominacji w ostatnich latach w kategorii ,,najlepszy film nieanglojęzyczny"

Na drugim miejscu jest Dania z trzema nominacjami (,,Kochanka królowej", ,,Polowanie" i ,,Pole minowe"). Następnie Francja, Kanada, Belgia, Węgry, Rosja i Szwecja z dwoma nominacjami. 

Przypominamy, że tegoroczne Oscary zostaną rozdane 9 lutego 2020 roku w Los Angeles. ,,Boże Ciało" powalczy o statuetkę z takimi filmami jak "Parasite", ,,Ból i blask", ,,Nędznicy" i ,,Honeyland".

Zagłosuj

Oglądasz polskie filmy?

Liczba głosów:

Zobacz także: Oscary 2020: Polski sukces i pełna lista nominowanych. Kto powalczy o Oscara?

Oscary 2020: Polskie kino doceniane na świecie

Polskie kino zyskuje coraz więcej fanów za granicami naszego kraju. Jest ono prezentowane na prestiżowych festiwalach, a do tego jest zauważane przez światowej sławy krytyków. Coraz więcej mówi się również o polskich aktorach za granicą. Wystarczy wspomnieć Macieja Musiała, który ostatnio wystąpił w ,,Wiedźminie" czy Zosię Wichłacz w serialu BBC. Co więcej, świetnie toczy się także kariera Agnieszki Grochowskiej, Joanny Kulig czy Tomasza Kota. Szansę na karierę ma także Bartosz Bielenia, czyli odtwórca głównej roli w filmie ,,Boże Ciało". Ostatnio został wyróżniony prestiżowym tytułem Shooting Star 2020

Zobacz także: Oscary 2020: ,,Boże Ciało” nominowane do prestiżowej nagrody. W jakich kategoriach?

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów"

RadioZET.pl/Onet.pl/RO