Zamknij

Oscary 2020: Polski sukces i pełna lista nominowanych. Kto powalczy o Oscara?

Roksana Orlicka
13.01.2020 15:58
Oscary 2020 pełna lista nominacji Joker ma aż 11
fot. Instagram/@jokermovie

Oscary 2020 to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu. Wiemy, kto powalczy o prestiżowe statuetki w najważniejszych kategoriach. To też kolejny sukces polskiego kina. Akademia wyróżniła ,,Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. Kto otrzymał najwięcej nominacji i czy obyło się bez niespodzianek? Kiedy zostaną ogłoszeni zwycięzcy? Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć poniżej.

Oscary 2020: Polski sukces i pełna lista nominowanych. Kto powalczy o Oscara? Poznaliśmy pełną listę nominowanych do tegorocznych Oscarów 2020. Spełniło się marzenie twórców ,,Bożego Ciała". Film Jana Komasy otrzymał nominację w kategorii ,,najlepszy film nieanglojęzyczny". Trzeba przyznać, że nominacje nie przyniosły niespodzianek. Na podstawie tegorocznych Złotych Globów można było wywnioskować, kto zostanie wyróżniony i poniekąd niewiele się zmieniło. Które produkcje zyskały najwięcej nominacji? I których twórców i aktorów wyróżniono? Zdradzamy poniżej.

Zobacz także: Oscary 2020 - pełna lista nominowanych do prestiżowej nagrody 

Oscary 2020: ,,Boże Ciało" z nominacją. Jakie są szanse?

,,Boże Ciało" nominowane do Oscarów 2020. Polskie kino jest coraz bardziej doceniane przez zagranicznych krytyków. Od dawna mówiło się o tym, że ,,Boże Ciało" Jana Komasy powalczy o prestiżową statuetkę. Przypuszczenia okazały się prawdą. Sama nominacja jest dużym wyróżnieniem, jednak czy ,,Boże Ciało" ma szansę na Oscara? Niektórzy specjaliści uważają, że polska produkcja może zwrócić uwagę jury. Niestety, trzeba przyznać, że konkurencja jest silna. O tę samą nagrodę walczą takie produkcje jak koreańskie ,,Parasite", francuscy ,,Nędznicy" czy "Ból i blask" Almodóvara

Oscary 2020: Króluje ,,Irlandczyk", ,,1917" i ,,Joker"

Jeśli chodzi o najważniejsze kategorie takie jak ,,najlepszy film", ,,najlepszy scenariusz oryginalny" czy też ,,najlepsze kostiumy", to królują takie produkcje jak ,,1917", ,,Irlandczyk" czy ,,Joker". Warto wspomnieć, że filmy zostały już wyróżnione podczas prestiżowych Złotych Globów 2020. 

Najwięcej nominacji otrzymał ,,Joker" Todda Phillipsa. Ma szansę w aż jedenastu kategoriach. Warto wspomnieć, że wyróżniono także Joaquina Phoenixa, który wcielił się w tytułowego bohatera. Nie jest to zaskoczeniem. ,,Joker" był jednym z najchętniej komentowanych filmów 2019 roku. Co ciekawe, film miał ,,niewielki" budżet, a przyniósł ogromne zyski.

Zobacz także:  Joker: Zakończenie filmu miało być bardziej przerażające? Zdradzono szczegóły

Zaskoczeniem nie jest też sukces ,,Irlandczyka". Film wyreżyserował Martin Scorsese. A w obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Al Pacino czy Robert De Niro. ,,Irlandczyk" może się pochwalić dziesięcioma nominacjami. Film jest dostępny do obejrzenia na Netflixie. Wyróżniono również inny film, który można obejrzeć na popularnej platformie - ,,Historię małżeńską".

Zobacz także:  Historia małżeńska: Hit Netflixa, który może zgarnąć Oscary. Gdzie można go zobaczyć?

Natomiast ,,1917" w reżyserii Sama Mendesa zgarnął aż dziewięć nominacji. Film przedstawia historię dwóch młodych żołnierzy, którzy otrzymują rozkaz przedostania się na teren wroga, by dostarczyć tajną wiadomość. Produkcja została wyróżniona za fabułę, zdjęcia, charakteryzację czy efekty specjalne. Film ,,1917" trafi do polskich kin 24 stycznia 2020 roku.

Warto również zwrócić uwagę na "Jojo Rabbit". Przedstawia on historię chłopca zafascynowanego Adolfem Hitlerem. Pewnego dnia znajduje on w swoim domu młodą Żydówkę, którą jego matka ukryła na strychu. Nie trzeba mówić, że cały jego świat stanie na głowie. ,,Jojo Rabbit" pojawi się w polskich kinach 24 stycznia

Sporo nominacji otrzymały także takie produkcje jak ,,Małe kobietki" (premiera 31 stycznia) czy ,,Pewnego razu w... Hollywood" Quentina Tarantino.

Oscary 2020: Wyróżnieni twórcy, aktorzy i aktorki

Duże emocje podczas Oscarów 2020 budzą kategorie, w których wyróżnia się aktorów, aktorki i twórców kina. O miano najlepszego reżysera powalczą Sam Mendes ("1917"), Todd Phillips ("Joker"), Quentin Tarantino ("Pewnego razu w... Hollywood"), Martin Scorsese ("Irlandczyk") czy Bong Joon-ho ("Parasite").

Najlepszą aktorką pierwszoplanową Oscarów 2020 może zostać Renee Zellweger za film ,,Judy". Wiele mówi się o jej poświęceniu dla roli. Szansę ma także Scarlett Johansson za poruszającą ,,Historię małżeńską", młoda i utalentowana Saoirse Ronan za ,,Małe Kobietki". Co więcej, za rolę w filmie ,,Gorący temat" chwali się również Charlize Theron. Warto wspomnieć, że wyróżniono także Cynthię Erivo za film ,,Harriet".

Zobacz także:  Renee Zellweger w filmie "Judy". O czym jest i gdzie można go zobaczyć?

Najlepszą aktorką drugoplanową może zostać Laura Dern za ,,Historię małżeńską" czy Margot Robbie za ,,Gorący temat". Co ciekawe, Scarlett Johansson została nominowana również w tej kategorii, ale tym razem za film ,,Jojo Rabbit". Uwagę przyciąga także rola Florence Pugh w ,,Małych kobietkach" i Kathy Bates w filmie ,,Richard Jewell".

Jeśli chodzi o męskich reprezentantów, to o miano najlepszego aktora Oscarów 2020 powalczy Joaquin Phoenix za ,,Jokera", Antonio Banderas za ,,Ból i blask" czy Adam Driver za mocną rolę w ,,Historii małżeńskiej". Nominowano również Leonardo DiCaprio za ,,Pewnego razu w... Hollywood" i Jonathana Pryce'a za ,,Dwóch papieży".

W kategorii najlepszy aktor drugoplanowy podczas Oscarów 2020 nominowano Toma Hanksa ("Cóż za piękny dzień"), Brada Pitta za najnowszy film Tarantino, Anthony'ego Hopkinsa za ,,Dwóch papieży" oraz aktorów związanych z filmem ,,Irlandczyk" - mowa o takich legendach jak Al Pacino i Joe Pesci

Oscary 2020: Kiedy odbędzie się uroczysta gala?

92. ceremonia wręczenia Oscarów 2020 odbędzie się 10 lutego 2020 roku. Tego dnia poznamy zwycięzców wybranych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Uroczysta gala odbędzie się w Los Angeles. Na razie nie podano, gdzie dokładnie będzie można zobaczyć ceremonię.

Interesujesz się Oscarami 2020? Sprawdź, co musisz wiedzieć:

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" 

Zagłosuj

Jesteś zadowolony/zadowolona z nominacji do Oscarów 2020?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/RO