Zamknij

Maria Bakalova: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

19.04.2021 13:31
Maria Bakalova
fot. Rex Features/East News

Maria Bakalova ma szansę na Oscara 2021 za najlepszą rolę drugoplanową w komedii "Kolejny film o Boracie". Jak artystka zdobyła swoją popularność i w jakich filmach wystąpiła?

Oscary 2021 są coraz bliżej. Jedną z aktorek nominowanych do prestiżowej nagrody Akademii Filmowej jest Maria Bakalova. Wystąpiła w sequelu słynnej komedii stylizowanej na film dokumentalny, czyli "Borata". Gdzie jeszcze zagrała młoda gwiazda?

Maria Bakalova - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

Maria Bakalova urodziła się 4 czerwca 1996 roku w bułgarskim mieście Burgas. Od dziecka interesowała się muzyką - śpiewem i grą na flecie. Ukończyła Narodową Szkołę Sztuki w swoim rodzinnym mieście, a następnie studiowała aktorstwo w Narodowej Akademii Sztuk Teatralnych i Filmowych imienia Krystjo Sarafowa w Sofii. Tytuł obroniła w roku 2019.

Z racji swojego młodego wieku nie ma na koncie zbyt wielu ról, więc nominacja do Oscara świadczy o wielkim talencie Bakalovej. Jej pierwszą rolą była postać Marii w czterech odcinkach serialu "Tipichno" z 2015 roku. Na dużym ekranie zadebiutowała w roku 2017 w filmie "XIIa" w reżyserii Magdaleny Ralchevej. Rok później wystąpiła w dwóch produkcjach: "Angels" Lachezara Petro i "Transgression" Vala Todorova. Za rolę Yany otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na AltFF Alternative Film Festival. W 2019 roku zagrała w trzech tytułach "Due to Unforeseen Circumstances" i "Dream_Girl" Petera Chiviyskiego oraz "The Father" Kristiny Grozevej  i Petara Valchanova.

Przełom w jej karierze nastąpił w roku 2020. Wystąpiła w filmie "Last Call" Ivaylo Pencheva, ale sukces odniosła dzięki roli Tutar Sagdiyev w drugiej części kultowego "Borata" pod tytułem "Kolejny film o Boracie". Maria Bakalova wcieliła się w postać córki tytułowego bohatera, która przyjechała z ojcem do USA, by wspólnie poznawać tajemnice odległego mocarstwa. Ta kreacja nie tylko spowodowała, że aktorka została nominowana do Oscara za najlepszą żeńską rolę drugoplanową, ale zapewniła jej również nagrody w wielu konkursach filmowych, między innymi Satellite Awards i Critics' Choice Awards.

Jej występ był nie tylko popisem talentu, ale również zrodził kontrowersje. W filmie "Kolejny film o Boracie" pojawia się scena, w której twórcom udało się nabrać byłego burmistrza Nowego Jorku i współpracownika Donalda Trumpa, Rudy'ego Giulianiego, że Bakalova jest dziennikarką, przeprowadzającą wywiad. Aktorka bez problemu namówiła polityka na seks. Mężczyzna zaczął ją dotykać i rozpinać spodnie. Sytuację przerwał Sacha Baron Cohen, który wbiegł do pokoju jako Borat, przepłaszając Giulianiego. Scena została nominowana do Złotej Maliny za Najgorsze combo.

Niezależnie od tego, czy Maria Bakalova zdobędzie Oscara, czy nie, jej nazwisko jest już dobrze znane w Hollywood. Aktorka podpisała pod koniec roku umowę z agencją Creative Artists Agency, która współpracuje z wieloma słynnymi artystami. Obecnie pracuje nad swoim najnowszym filmem zatytułowanym "The Bubble", opowiadającym o grupie aktorów, którzy próbują skończyć produkcję podczas pandemii koronawirusa. W kwietniu 2021 roku ogłoszono również, że Bakalova wystąpi w nadchodzącym horrorze studia A24 "Bodies, Bodies, Bodies".

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Oscary 2021 - która aktorka wygrała Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa?

Niestety Maria Bakalova nie dostała Oscara. Przegrała z Yeo-Jong Yun, która zwyciężyła rolą babci w filmie "Minari".

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET