Zamknij

Oscary 2021: „Nomadland” najlepszym filmem roku. Ile statuetek zdobyło dzieło Chloe Zhao?

26.04.2021 05:11
Nomadland
fot. materiały prasowe

Oscara 2021 za najlepszy film otrzymał „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao. Ile Oscarów łącznie zdobyła ta wybitna produkcja?

Oscary 2021 dobiegają końca. Statuetką dla najlepszego filmu nagrodzono „Nomadland” Chloe Zhao. Nagrodę odebrali producenci obrazu. Przemówienie wygłosiły Chloe Zhao i Frances McDormand - kobiety, które zapiszą się w historii Oscarów. Podziękowały m.in. współczesnym nomadom, a gwiazda produkcji... zawyła jak wilk.

Oscary 2021: WYNIKI. Kto wygrał i dostał statuetkę? [LISTA ZWYCIĘZCÓW, LAUREACI]

Oscary 2021: Najlepszy film to „Nomadland”. Obraz Chloe Zhao zdobył łącznie trzy Oscary

„Nomadland” został wybrany najlepszym filmem Oscarów 2021. Dzieło, w którym Chloe Zhao pełniła role reżyserki, scenarzystki, montażystki i producentki (wraz z Frances McDormand, Peterem Spearsem, Mollye Asher i Danem Janveyem), otrzymało łącznie trzy Oscary. Poza nagrodą w kategorii najlepszy film, Chloe Zhao otrzymała też statuetkę za reżyserię „Nomadland”a Frances McDormand Oscara dla najlepszej aktorki. To historyczny moment, bowiem obie kobiety dokonały w jednym roku rzeczy, która nie zdarzyła się w ciągu 93 edycji Oscarów - Zhao i McDormand otrzymały po dwie statuetki w tym samym roku. Żadna kobieta przed nimi nie osiągnęła czegoś takiego (!).

Oscary 2021: O czym jest „Nomadland” uznany przez Amerykańską Akademię Filmową za najlepszy film roku?

„Nomadland” przedstawia historię 60-letniej Fern, która przez recesję traci pracę. Jako samotna, bezrobotna osoba decyduje się na zamieszkanie w vanie i przemierzanie nim Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu zatrudnienia. W trakcie swojej wyprawy poznaje wielu, takich jak ona, współczesnych nomadów. Chloe Zhao swoje oscarowe dzieło oparła na książce Jessiki Bruder pt. „Nomadland. W drodze za pracą”.