Zamknij

Sacha Baron Cohen: kim jest aktor nominowany do Oscara 2021?

15.04.2021 14:47
Sacha Baron Cohen
fot. LISA O'CONNOR/AFP/East News

Sacha Baron Cohen ma szansę na Oscara 2021 za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Proces Siódemki z Chicago". Jak artysta zdobył swoją popularność i w jakich produkcjach wystąpił?

Oscary 2021 nadchodzą wielkimi krokami. Jednym z aktorów, który został nominowany do słynnej nagrody Akademii Filmowej jest Sacha Baron Cohen - gwiazdor kojarzony głównie z niepoprawnymi politycznie komediami stylizowanymi na filmy dokumentalne. Jego kariera udowadnia jednak, że wielokrotnie potrafił zaskakiwać widzów.

Sacha Baron Cohen - kim jest aktor nominowany do Oscara 2021?

Sacha Baron Cohen urodził się 13 października 1971 w Londynie. Pochodzi z rodziny żydowskiej. Baron nie jest tytułem szlacheckim, tylko jednym z członów jego nazwiska, pochodzącego od imienia Baruch. Ojciec aktora prowadzi sklep z odzieżą męską. Matka jest natomiast rodowitą Izraelką o pochodzeniu perskim. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia historyczne na Christ’s College w ramach Uniwersytetu Cambridge. Od najmłodszych lat był zaangażowany społecznie. Jego praca magisterska dotyczyła udziału Żydów w amerykańskim ruchu przeciwko dyskryminacji rasowej, a sam Cohen członkiem żydowskiego ruchu młodzieżowego Habonim Dror, w ramach którego spędził rok w Izraelu.

Aktorstwem zainteresował się na studiach, grając w uniwersyteckim teatrze Footlights w takich sztukach jak "Cyrano de Bergerac" czy "Skrzypek na dachu". Popularność Sachy Baron Cohena rozpoczęła się pod koniec lat 90., kiedy stacja Channel 4 szukała prezenterów, którzy mogliby poprowadzić nowe programy. To właśnie wtedy powstała jedna z person wykreowanych przez komika. Cohen wysłał bowiem na casting swoje nagranie, na którym wcielił się w Kristo - fikcyjnego reportera telewizyjnego z Albanii. To właśnie ten pomysł został po latach przekuty w Borata z Kazachstanu. Materiał Cohena spodobał się producentom i wkrótce rozpoczął pracę w Channel 4.

Sacha Baron Cohen zdobył popularność dzięki innej fikcyjnej postaci. Raper Ali G, który zaczął pojawiać się gościnnie w "The Eleven O’Clock Show", cieszył się takim uznaniem widzów, że w 2000 roku komiks otrzymał swój własny program "Da Ali G Show", który zdobył nagrodę BAFTA. Cohen jako Ali G spotykał się z często niczego nieświadomymi osobistościami, takimi jak Buzz Aldrin, Gore Vidal, Donald Trump, Shaquille O’Neal, Noam Chomsky, David Beckham czy Neil Hamilton i dziennikarz Andy Rooney, prowadząc absurdalne wywiady.

Nic więc dziwnego, że dwa lata później powstał pełnometrażowy film fabularny "Ali G". W filmie i programie "Da Ali G Show" zadebiutował Borat, który poszedł w ślady fikcyjnego rapera i pojawił się na dużym ekranie w produkcji kinowej "Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej" z 2006 roku. Inne postacie stworzone na tej zasadzie, które doczekały się filmów to tytułowy homoseksualny austriacki dziennikarz z filmu "Brüno" i Admirał Generał Aladeen z "Dyktatora".

Oprócz komediowych ról Sachy Barona Cohena warto wymienić jego kreacje musicalowe. Swój talent wokalny zaprezentował między innymi w filmie Tima Burtona "Sweeney Todd – demoniczny golibroda z Fleet Street", a także adaptacji słynnej powieści Victora Hugo "Les Misérables. Nędznicy". Nic więc dziwnego, że początkowo planowano, by to Cohen zagrał rolę Freddiego Mercury’ego w filmie "Bohemian Rhapsody". Finalnie jednak do tego nie doszło. 

Sacha Baron Cohen występował też w serialach telewizyjnych, między innymi 5. sezonie "Pohamuj entuzjazm". Użyczał też głosu w animowanej serii "Madagaskar", wcielając się w szalonego Króla Juliana, którego na rodzimym gruncie dubbingował Jarosław Boberek. Był też wielokrotnie angażowany jako osobowość telewizyjna do prowadzenia różnego rodzaju gal, między innymi ceremonii MTV Europe Music Awards.

W 2020 roku niespodziewanie powrócił do roli Borata w filmie "Kolejny film o Boracie". Produkcja została nominowana do Oscarów 2021 w kategoriach Najlepsza aktorka drugoplanowa (Maria Bakalova) oraz Najlepszy scenariusz adaptowany. Cohen również ma szansę na statuetkę Akademii Filmowej, ale za sprawą zupełnie innej produkcji - głośnego dramatu sądowego Aarona Sorkina "Proces Siódemki z Chicago". Gwiazdor wystąpił w nim w roli Abbie'ego Hoffmana i udowodnił (po raz kolejny z resztą), że jest również świetnym aktorem dramatycznym, dzięki czemu ma szansę na Oscara w kategorii Najlepszy aktor Drugoplanowy.

W marcu 2010 Sacha Baron Cohen wziął ślub z australijską aktorką Islą Fisher. Trzy lata wcześniej na świat przyszła ich córka Olive. Para praktykuje judaizm, przestrzegając surowego obrządku religijnego.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala?

15 marca 2021 roku ogłoszono listę nominacji do Oscarów 2021. 93. gala wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku impreza będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. Poluzowano też zasady dotyczące zgłaszania filmów z platform streaminowych, takich jak Netflix. Do tej pory tego typu produkcje musiały być emitowane w kinach co najmniej tydzień. W tym roku pod uwagę będą brane również produkcje, które zaliczyły debiut wyłącznie internetowy.
RadioZET.pl

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET