Zamknij

Pakistański film powalczy o Oscara? Twórcy produkcji otrzymują groźby śmierci [WIDEO]

27.01.2021 14:19
Oscary 2021
fot. AFP/East News

Oscary 2021 mają się odbyć w kwietniu. Na ten moment nie znamy oficjalnych nominacji, ale wiemy, które filmy mogą powalczyć o statuetkę. Wśród nich jest pakistański "Cyrk życia". Okazuje się, że sytuacja jest bardzo skomplikowana, bo twórcy otrzymują groźby. Poniżej zdradzamy szczegóły.

Pakistański "Cyrk życia" powalczy o Oscara? Produkcja została oficjalnie zgłoszona do wyścigu o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Jak podaje Onet.pl - spotkało się to z ogromnym sprzeciwem fundamentalistów, którzy wzywają do bojkotu "Cyrku życia". Sytuacja jest poważna, bo jak podają takie źródła jak Variety czy The Guardian - twórcy otrzymują groźby.

Zobacz także:  Disney zablokował dostęp do klasycznych animacji z powodu rasizmu. Najmłodsi nie zobaczą już „Dumbo” 

Oscary 2021: pakistański film "Cyrk życia" powalczy o nagrodę? Twórcy otrzymują groźby

"Cyrk życia" (oryginalny tytuł "Zindagi Tamasha") to film w reżyserii Sarmada Khoosata. Produkcja miała premierę w 2020 roku na festiwalu filmowym w Pusan w Korei Południowej, gdzie została ciepło przyjęta przez recenzentów i widzów. Niestety, film nie cieszy się popularnością w Pakistanie, gdzie został określony mianem "bluźnierstwa". Skrajnie prawicowa islamistyczna partia polityczna uważa, że z powodu filmu ludzie mogą odejść od islamu oraz proroka.

Khoosat wyznał w rozmowie z gazetą The Guardian, że jego numer telefonu wyciekł do sieci, a z tego powodu zaczął otrzymywać zdjęcia ciał pozbawionych głów. Reżyser broni się, że film nie miał wywołać tak skrajnych emocji, a jedynie pokazać, jak wiele krzywdy mogą wyrządzić media społecznościowe.

"Cyrk życia" jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jest to opowieść o losach muzułmanina, cieszącego się sławą jako autor hymnów ku czci proroka. Mężczyzna zostaje wykluczony ze społeczeństwa po tym, jak nagranie, na którym tańczy do popularniej piosenki, staje się jednym z największych wydarzeń w sieci. Poniżej można zobaczyć oficjalny zwiastun filmu "Cyrk życia".

Jak podaje Onet - w Pakistanie blokowano premierę filmu już latem 2020 roku. Na ten moment film nie może trafić do kin ze względu na fatalną sytuację związaną z pandemią koronawirusa na świecie.

Oscary 2021: kiedy rozdanie nagród?

93. ceremonia wręczenia Oscarów jest zaplanowana na niedzielę, 25 kwietnia 2021 roku. Na ten moment nie jest pewne, w jakiej formie będzie miała miejsce. Organizatorzy oraz Amerykańska Akademia FIlmowa zakładają, że galę uda się przeprowadzić w tradycyjnej formie. Na oficjalne informacje trzeba jednak jeszcze poczekać.

Zobacz także:  Netflix pozbywa się hitów. To ostatni moment, by je zobaczyć na platformie [TYTUŁY] 

RadioZET.pl/Onet.pl/Variety/The Guardian