Zamknij

Oscary tylko dla filmów z mniejszościami? Tego chce Amerykańska Akademia

09.09.2020 12:16
Oscary,
fot. face to face/Reporter/East News

Nowe zasady przyznawania Oscarów? Amerykańska Akademia Filmowa właśnie ogłosiła nowy zestaw reguł, które mają pomóc w zwiększeniu reprezentacji mniejszości na ekranie.

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała właśnie nowy zestaw regułwedług których będzie przyznawać nominację do Oscara od następnych sezonów najbardziej prestiżowych nagród. Działania Akademii mają być odpowiedzią na kontrowersje związane z akcją #OscarsSoWhite.

Parę lat temu dostrzeżono bowiem, że członkowie Akademii wyraźnie częściej punktują filmy, opowiadające o przedstawicielach „białej większości”, marginalizując w ten sposób dokonania przedstawicieli mniejszości. Hashtag #OscarsSoWhite stał się niezwykle popularny w 2015 roku i od tego czasu Akademia próbuje przeciwdziałać tak jednostronnej reprezentacji wśród nominowanych.

Nowe zasady mają wejść w pełni w życie w 2025 roku, w którym nagrodzone zostaną produkcje z sezonu 2024. Do tego czasu Akademia będzie stopniowo wdrażać kolejne reguły i starać się polepszyć sytuację niedoreprezentowanych grup na ekranie.

To nie rewolucja tylko spisanie nieformalnych zasad, które są z nami od lat - tak filmoznawca, doktor Paweł Biliński z Uniwersytetu Gdańskiego, komentuje nowe reguły przyznawania Oscarów za najlepszy film w rozmowie z reporterem Radia ZET, Maciejem Bąkiem.

Biliński zwraca uwagę na to, że w Hollywood trudno o studio, w którym nie ma kobiet czy osób innej rasy niż biała.

Oscary: Nowe standardy Amerykańskiej Akademii Filmowej

W tym celu wprowadzono szereg nowych zasad. Zostały one przygotowane przez specjalną grupę, pod przewodnictwem obecnego prezydenta Akademii Filmowej Davida Rubina oraz CEO Dawna Hudsona. Panowie, ogłaszając nowe zasady, zdradzili:

"Reguły muszą zostać poszerzone, aby jak najlepiej i najprawdziwiej oddawać różnorodność naszej populacji, zarówno na ekranie, w procesie twórczym, jak i wśród odbiorców kina".

Wedle nowych zapisów, żeby film mógł ubiegać się o nominację w kategorii Najlepszy Film, będzie musiał spełnić co najmniej dwa z czterech nowych standardów. Te zaś wyglądają następująco:

Standard A – Reprezentacja na ekranie

Żeby spełnić Standard A musi być spełnione jedno z poniższych kryteriów.

1. Przynajmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych lub istotnych aktorów drugoplanowych reprezentuje mniejszość rasową lub etniczną.

2. Przynajmniej 30% aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

3. Główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Standard B – Ekipy filmowe

Żeby spełnić Standard B musi być spełnione jedno z poniższych kryteriów.

1. Wśród członków ekipy filmowej - w działach: casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz – co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

2. Co więcej - co najmniej jeden z tych działów powinien być kierowany przez osoby reprezentujące mniejszość rasową lub etniczną (Azjaci, Latynosi, Czarnoskórzy, Rdzenni Amerykanie, Afrykańczycy, Arabowie i inne grupy mniejszościowe).

3. Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną.

4. Co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Czytaj także:  "Śniegu już nigdy nie będzie" to polski kandydat do Oscara. Pojawił się pierwszy teaser filmu.

Standard C – Dostęp do przemysłu filmowego

1. Duże studia i dystrybutorzy muszą mieć stały program płatnych staży w różnych działach skierowane do osób z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme. W małych studiach filmowych oraz u niezależnych dystrybutorów na płatnych stażach muszą pracować co najmniej dwie osoby, reprezentujące którąś z wyżej wymienionych grup.

2. Studia filmowe, niezależnie od wielkości powinny oferować też inne programy szkoleń oraz możliwość rozwoju umiejętności.

Czytaj także:  5 filmów LGBT, które warto obejrzeć [LISTA TYTUŁÓW] 

Standard D – Komunikacja z widownią

Studio lub firma producencka muszą mieć w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em osoby na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Zasady te mają zostać stopniowo wprowadzane w życie w najbliższych latach.