Zamknij

Patryk Vega to jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Tego o nim nie wiecie

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 21:07
Patryk Vega w czarnej koszulce, marynarce i czapce z daszkiem
fot. TRICOLORS/East News

Patryk Vega to jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. W rzeczywistości jednak nazywa się zupełnie inaczej. Tych rzeczy możecie o nim nie wiedzieć!

Patryk Vega to jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Zasłynął dzięki filmowi „PitBull”, który mogliśmy oglądać także w wersji serialowej. Od pewnego czasu jest również jednym z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów. Jego produkcje spotykają się ze skrajnymi opiniami zarówno ze strony widzów, jak i grup społecznych oraz zawodowych, których funkcjonowanie przedstawia na ekranie. Są jednak takie rzeczy, których możecie nie wiedzieć o reżyserze. Poznajcie prawdziwe nazwisko Patryka Vegi, wykształcenie oraz… filmografię oczywiście.

Zobacz także: Andrzej Strzelecki to nie tylko doktor Koziełło z "Klanu". Za te role go pokochaliśmy! 

Patryk Vega – nazwisko, biografia i wykształcenie

Patryk Vega urodził się 2 stycznia 1977 roku w Warszawie. Jego prawdziwe nazwisko to Patryk Krzemieniecki. Już od szkoły podstawowej interesuje się kinem, ale nie tylko. Patryk jako nastolatek został wpisany do polskiej księgi rekordów Guinessa jako najmłodszy twórca grafiki komputerowej.

Vega jest absolwentem socjologii. Ukończył warszawskie Collegium Civitas. Jako scenarzysta zadebiutował natomiast w 1998 roku serialem „Pierwszy milion”. Kilka lat później zasłynął z autorskiego serialu „Kryminalni” i w tym samym roku stworzył swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny „PitBull”.

To właśnie "PitBull" sprawił, że Patryka Vegę pokochali polscy widzowie. Była to przełomowa produkcja w polskim kinie kryminalnym. Niestety z biegiem lat filmy Patryka Vegi zaczęły spotykać się ze skrajnymi opiniami - począwszy od ich poziomu, skończywszy oczywiście na doborze aktorów. Od pewnego momentu w jego produkcjach przewijają się bowiem ci sami aktorzy.

Zobacz także: Joaquin Phoenix: TOP 7 filmów z udziałem aktora, które trzeba znać

Patryk Vega: żona i dzieci

Patryk Vega znany jest przede wszystkim ze swoich filmów i rzadko dzieli się z mediami swoim życiem prywatnym. W towarzystwie żony pojawia się z reguły wyłącznie na premierach swoich produkcji. Od 2010 roku reżyser jest w związku małżeńskim z Katarzyną Słomińską. Wspólnie mają troje dzieci: córkę i synów-bliźniaków.

Patryk Vega: ciekawostki

Bycie reżyserem to jedno. Patryk Vega ma całe studio filmowe! Jego firma istnieje pod nazwą „Magic hour”. W 2006 roku reżyser został doceniony przez ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Otrzymał od niego list gratulacyjny za swoją twórczość.

Choć „PitBull” jest od początku jego pomysłem, Patryk Vega nie wyreżyserował ostatniej części filmu. „Pitbull. Ostatni pies” został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego, czyli twórcę kultowych „Psów”. Do tytułu powróciła wówczas obsada z pierwszego „PitBulla”: Marcin Dorociński, Rafał Mohr oraz Krzysztof Stroiński. W filmie zagrała także Doda, która była również jego producentką.

Zobacz także: Filmy, w których zagrał Johnny Depp. TOP 11 naszych ulubionych

Patryk Vega – filmografia

Filmy Patryka Vegi od kilku lat są najpopularniejszymi polskimi produkcjami. Reżyser z niejednym swoim tytułem podbił rodzimy box office. Dwa z jego filmów znajdują się nawet w pierwszej trzydziestce najchętniej oglądanych przez Polaków filmów po 1989 roku.

Nie da się ukryć, że dziś Vega tworzy najpopularniejsze filmy akcji w Polsce. Można o nich mówić wiele, jednak są to produkcje, które przyciągają do kin i przed telewizory miliony widzów. 

Patryk Vega filmy:

 1. PitBull (2005)
 2. Ciacho (2010)
 3. Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)
 4. Last Minute (2013)
 5. Służby specjalne (2014)
 6. Pitbull. Nowe porządki (2016)
 7. Pitbull. Niebezpieczne kobiety (2016)
 8. Botoks (2017)
 9. Czerwony punkt (2017)
 10. Plagi Breslau (2018)
 11. Kobiety mafii (2018)
 12. Kobiety mafii 2 (2019)
 13. Polityka (2019)

Patryk Vega seriale:

 1. Taśmy grozy (2002)
 2. Kryminalni (2004-2008)
 3. PitBull (2005-2008)
 4. Twarzą w twarz (2007-2008)
 5. Instynkt (2011)
 6. Ciemna strona miasta (2014)
 7. Służby specjalne (miniserial – 2015-2016)
 8. Botoks (2018)
 9. Kobiety mafii (2018)

Poniżej znajdziecie opisy najgłośniejszych produkcji Patryka Vegi.

Zobacz także: 23 najlepsze filmy, w których zagrał Will Smith. Który z nich lubisz najbardziej?

„PitBull”

Ta produkcja przyniosła Vedze ogromną popularność. Polacy pokochali pierwszego „PitBulla” zarówno w wersji filmowej, jak i tej ze srebrnego ekranu. Trudno się dziwić – w filmie wystąpiły największe wówczas polskie gwiazdy. I tak w obsadzie znaleźli się m.in.: Marcin Dorociński, Weronika Rosati, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski, Małgorzata Foremniak oraz Jolanta Fraszyńska. Późniejsze „PitBulle”, choć cieszyły się jeszcze większą popularnością, znacznie odbiegały od poziomu swojego pierwowzoru.

„Ciacho”

Tej komedii obawiali się wszyscy fani Patryka Vegi. I mieli o co się bać. Reżyser, który wcześniej tworzył kino gangsterskie, postanowił wziąć się za znacznie lżejszy gatunek filmowy. W eksperymentach nie ma oczywiście nic złego, jeżeli nie promują ich takie nazwiska. W obsadzie komedii znaleźli się natomiast najpopularniejsi wtedy polscy aktorzy m.in.: Marta Żmuda Trzebiatowska, Tomasz Karolak, Paweł Małaszyński, Marcin Bosak, Tomasz Kot, Danuta Stenka oraz Joanna Liszowska. Choć wydawać by się mogło to przepisem na sukces, wszystko poszło nie tak, a większość widzów określiła „Ciacho” komediowym nieporozumieniem.

Zobacz także: 40 najlepszych polskich komedii wszech czasów

„Służby specjalne”

Patryk Vega w pewnym momencie postanowił iść tropem Władysława Pasikowskiego i rozliczyć się z niektórymi grupami zawodowymi. I tak przyszedł czas na „Służby specjalne”. Reżyser poruszył w filmie funkcjonowanie takich służb jak ABW oraz SB. Na ekranie wystąpili m.in.: Olga Bołądź, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Kamila Baar, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza, Jan Frycz oraz Eryk Lubos. Wciągająca historia i dobra obsada dały nam całkiem niezłe kino, co zaowocowało nieco rozszerzoną historią w serialu o tym samym tytule.

„Pitbull. Nowe porządki”

Reżyser podbił emocje widzów „Służbami specjalnymi” i postanowił ogłosić, że wraca do swojej kultowej produkcji. Fani „PitBulla” byli podekscytowani tą informacją, choć większość wiedziała, że nowa wersja filmu nie może być tak dobra jak jego pierwsza część. Tak też się okazało, choć w filmie zdecydowali się wystąpić rewelacyjni polscy aktorzy, m.in.: Andrzej Grabowski, Bogusław Linda, Maja Ostaszewska, Agnieszka Dygant oraz Paweł Królikowski.

Zobacz także: Paweł Królikowski nie żyje. Wspominamy najsłynniejsze role aktora w filmach i serialach

„Pitbull. Niebezpieczne kobiety”

Vega, na fali popularności nowego „PitBulla”, postanowił iść za ciosem. Tym samym stworzył „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, w którym odniósł się do kobiet w policji. Główną rzeczą, która zrobiła na nas wrażenie w tym filmie była jego obsada oczywiście. Na ekranie pojawili się: Sebastian Fabijański, Joanna Kulig, Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Grabowski, Artur Żmijewski, Piotr Stramowski, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka oraz Anna Dereszowska. Ta produkcja spotkała się z bardzo różnorodnymi opiniami ze strony widzów i rozpoczęła tendencję spadkową w portfolio reżysera. Nie przeszkodziło jej to jednak zająć 13. miejsca na liście najchętniej oglądanych przez Polaków filmów po 1989 roku.

„Botoks”

Kolejną grupą zawodową, z którą zapragnął rozliczyć się Vega, byli lekarze oraz farmaceuci. „Botoks” zafundował nam sporo mocnych scen, ostre dialogi, ale jednocześnie bardzo fragmentaryczną fabułę. Vega do filmu zaangażował aktorów, którzy od pewnego czasu przewijają się w niemal każdym jego filmie. W obsadzie tym samym znaleźli się: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Marieta Żukowska, Janusz Chabior, Sebastian Fabijański, Piotr Stramowski oraz Tomasz Oświeciński. „Botoks” okazał się na tyle kontrowersyjny, że przyciągnął do kin rzesze widzów. Zajmuje 22. miejsce na liście najchętniej oglądanych przez Polaków filmów po 1989 roku.

Zobacz także: Dobre horrory z platformy Netflix. Tych widzowie nie dali rady obejrzeć do końca

„Kobiety mafii”

Vega, jako „specjalista od kina gangsterskiego”, postanowił wykorzystać swoją kurę przynoszącą złote jaja, jaką okazał się „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, i połączyć środowisko mafijne z kobietami. Tym samym przedstawił nam historię kobiet mafii: żon, córek, a nawet samych gangsterek. Na ekranie wystąpili m.in.: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Aleksandra Popławska, Julia Wieniawa, Bogusław Linda, Sebastian Fabijański, Piotr Stramowski oraz Tomasz Oświeciński. Produkcja zajęła 31. miejsce na liście najchętniej oglądanych przez Polaków filmów po 1989 roku. Takim osiągnięciem nie mogła pochwalić się jednak jego druga część. Niezależnie od tego, reżyser zapowiedział już, że „Kobiety mafii” będą trylogią.

"Polityka"

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów Patryka Vegi w ostatnich latach była "Polityka". Tym razem reżyser postanowił rozliczyć się z polskimi politykami. 

Zobacz także: Lubisz "365 dni"? Netflix ma dla ciebie więcej! 5 filmów tego typu, które musisz zobaczyć

Filmy Patryka Vegi można kochać, albo nienawidzić. Niezależnie od powodu każda z jego nowych produkcji ściąga przed kinowe ekrany miliony widzów. Zobacz, jakich aktorów można najczęściej zobaczyć w filmach Patryka Vegi.